Pojišťovna musí OKD vrátit více než milion

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) musí vrátit do majetkové podstaty společnosti OKD více než 1,2 milionu korun. Foto: wikipedia.org Pisecky86

Vrchní soud v Olomouci v odvolacím řízení změnil rozhodnutí ostravského krajského soudu a rozhodl, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) musí vrátit do majetkové podstaty společnosti OKD více než 1,2 milionu korun.

Jde o první z několika sporů, které insolvenční správce OKD Lee Louda vede s pojišťovnami, Českou správou sociálního zabezpečení nebo Finančním úřadem. Dohromady v nich jde zhruba o 80 milionů korun.

Čtěte také:
Privatizace OKD je prý už promlčená
Horníci jdou na dlažbu, Bakala rozhazuje za hračky

VZP zatím nechce rozhodnutí soudu komentovat. Její tiskový mluvčí Oldřich Tichý řekl MF Dnes, že pojišťovna počká na písemné vyhotovení rozsudku.

Společnost OKD poslala peníze pojišťovnám v době, kdy už byla v úpadku. Platby se ale vztahovaly k době ještě před úpadkem. Podle insolvenčního správce pojišťovny tyto peníze neměly dostat, ale měly je přihlásit jako pohledávky.

Ostravský krajský soud s tímto názorem nesouhlasil a všechny žaloby zamítl. Podle jeho názoru v případě těchto plateb nebyl plátcem zaměstnavatel, ale zaměstnanec, z jehož superhrubé mzdy se srážely, a proto tyto peníze součástí majetkové podstaty být nemohou.

Vrchní soud nyní v první kauze rozhodnutí krajského osudu změnil. Insolvenční správce se odvolal ve všech případech, dá se očekávat, že Vrchní soud i v nich rozhodne stejně.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech