Policejní smyčky kolem Bakaly se utahují

Policie dokonce sestavila speciální tým, který hospodaření OKD zkoumá do hluboké minulosti. Foto: wikipedia.org

O podezřelou privatizaci OKD se podle informací Reportérů ČT zajímají vedle české policie i švýcarské orgány. Chtějí vyšetřovat někdejšího hlavního akcionáře Zdeňka Bakalu. Zajímají je podezřelé bankovní operace, které mohly poškodit těžební společnost o miliardy korun.

Švýcarské finanční zpravodajství se v březnu oficiálně obrátilo na český Finančně analytický útvar (FAU) se žádostí o informace, které souvisejí s vyšetřováním pádu OKD. Dokládá to písemnost, kterou mají Reportéři ČT k dispozici. Z dokumentu vyplývá, že Švýcaři začali prověřovat dva neobvykle vysoké převody peněz z 10. srpna 2007. Tehdy společnost OKD odeslala své mateřské společnosti NWR NV, kterou ovládal Bakala, ve dvou platbách nejprve 1,9 miliardy korun a poté 205 milionů eur (pět miliard a 700 milionů korun). Dohromady tedy více než 7,5 miliardy korun.

Čtěte také:
Bakala udělal ze sídla OKD luxusní kanceláře
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Švýcaři se zajímají o Zdeňka Bakalu, Petera Kadase, Marka Jelínka, OKD a NWR NV se sídlem v Nizozemí. FAU podle informací Reportérů ČT obratem kontaktoval české kriminalisty. Ke švýcarské žádosti se ale vyjádřit odmítl. „K žádným kauzám se nevyjadřujeme, jestli v takové věci činíme nějaké kroky, či nikoliv,“ uvedl ředitel FAU Libor Kazda.

Miliardář Bakala a několik jeho blízkých spolupracovníků se tak dostali do obdobné situace jako majitelé severočeské Mostecké uhelné společnosti. Stejně jako oni nyní čelí vyšetřování ze strany českých i švýcarských institucí, které je může připravit o majetek, či dokonce svobodu.
Z důvěryhodných zdrojů České televize vyplývá, že kriminalisté prověřují účinkování Bakaly a jeho spolupracovníků v OKD kvůli podezření ze spáchání hned několika trestných činů: porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informací a postavení v obchodním styku a způsobení úpadku.

Policie dokonce sestavila speciální tým, který hospodaření OKD zkoumá do hluboké minulosti. Rozhodla se také uvolnit přibližně 1,5 milionu korun na vypracování posudku, který by letos na podzim měl odpovědět na otázku, zda Bakala a jeho spolupracovníci OKD tunelovali, či nikoliv.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru