Doba čtení:1 m, 28 s
Ilustrační foto: wikipedia.org
Policie zadrží polovinu peněz, které ČEZ utrží za prodanou elektřinu z fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves. Ilustrační foto: wikipedia.org

Policie částečně obstavila účet divize ČEZ Obnovitelné zdroje. Zadrží polovinu peněz, které fond v budoucnu utrží za prodanou elektřinu z fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves.

Energetická firma by tím za rok mohla ztratit přístup ke zhruba 120 milionům korun, což představuje přibližně pět procent ročních tržeb celé společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje. Informaci přinesl server E15.cz s tím, že fond podal proti postupu policie stížnost. Krok souvisí se zahájením trestního stíhání proti čtveřici osob, které podle E15 nemají být zaměstnanci žádné z dcer ČEZ.

Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi usnesení Policie ČR, kterým je společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, jakožto provozovateli fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves zajišťována na externím účtu vedeném u ČNB poměrná část finančních prostředků z každé budoucí pohledávky vzniklé ČEZ OZE za společností OTE,“ sdělil serveru mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Čtěte také:
Pouštní energetická iluze se rozplynula
Vstoupíme podruhé do téže solární řeky?

Objem zadržovaných peněz podle E15 odpovídá rozdílu mezi výkupními cenami platnými pro roky 2010 a 2011. Na přelomu těchto let se změnily výkupní ceny, v roce 2011 klesly na polovinu.

Fotovoltaika Vranovská Ves byla v hledáčku policie už před několika lety, kdy byla v podezření z podvodného vylákání licence na konci roku 2010, což jí mělo zajistit výhodnější ceny pro výkup elektřiny. V říjnu 2014 však protikorupční policie kauzu odložila.

Vranovská Ves byla jednou z řady elektráren, které byly do sítě zapojeny těsně před koncem roku 2010. S Novým rokem 2011 totiž přestaly platit staré výkupní ceny elektřiny – dvojnásobné oproti roku 2011.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu