Doba čtení:1 m, 12 s
Ilustrační foto: Kompania Weglova

Společnými silami vlády a těžebních společností chce nová polská premiérka Beata Szydlová zachránit tamní hornictví. Nezbytné je podle ní spojení těžebních a energetických společností. Předsedkyně polské vlády to uvedla při oslavách svátku sv. Barbory v dole Janina, který patří společnosti Tauron.

Hornictví čekají těžké časy. Ale věřím, že společným úsilím vlády, státu i horníků dokážeme vytvořit pro sektor dobrou perspektivu. Je nutné sloučit hornictví s elektroenergetikou,“ vysvětlila připravovanou strategii Szydlová, podle které jsou budoucností polské energetiky společnosti, které budou samy schopné pokrýt celý proces od těžby, přes výrobu, až po distribuci elektřiny a tepla koncovým zákazníkům.

Je nutné sloučit hornictví s elektroenergetikou

Takovou integraci sledujeme už roky na evropském trhu. Pro společnosti je přístup k vlastním surovinám velmi cenný, je to efektivní z hlediska nákladů a rovněž jde o zabezpečení před rizikem případného přerušení dodávek,“ uvedl předseda představenstva společnosti Tauron Polska Energia Jerzy Kurella.

Čtěte také:
Nová polská vláda se jasně postavila za uhlí
Polský prezident odmítá Kjótský protokol

Tauron je jednou ze čtyř státních energetických společností v Polsku. Dalšími jsou PGE, ENERGA a Enea. Uhlí je v Polsku naprosto klíčovým energetickým zdrojem. Je z něj vyráběno téměř 85 procent elektřiny a 90 procent tepla. Sektor je však v posledních letech ztrátový.

Mohlo by vás zajímat:
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?
Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí
Bude Polsko šancí pro české horníky?