Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

beata_szydlo_wikipedia-platforma-obywatelska-_compressed

Polská premiérka Szydlová již deklarovala, že uhlí bude i nadále základním kamenem polské energetiky. Foto: Wikipedia Platforma Obyvatelska

Polská vláda je připravena podpořit tzv. Pařížskou klimatickou dohodu.Na oplátku ale žádá podporu Bruselu v otázce výstavby nových uhelných zdrojů.

Polsko v současné době připravuje či staví nové uhelné elektrárny o celkovém výkonu zhruba 5,8 GW.Uhelné zdroje tak budou i nadále tvořit základ polské energetiky. Podle premiérky Beaty Szydlové by nicméně nové uhelné zdroje v případě růstu ceny emisních povolenek nebyly rentabilní.

Čtěte také:
Uhelným firmám v Polsku se daří o něco lépe
Polské plány argumentem i pro českou těžbu

Výstavba nových uhelných bloků potřebuje záruky investiční rentability, které jsou ovlivněny nutností zajistit emisní povolenky – nejspíše za vysoké ceny. Proto jsou základem polské politiky volné emisní povolenky pro polské energetické společnosti,“ cituje server oenergetice.cz prohlášení polské vlády.

Ministerstvo životního prostředí zahajuje procedury ratifikace mezinárodních dohod o změnách klimatu – dohod z konferencí v Paříži a Dauhá. „Ratifikace bude možná za podmínky, že budou zajištěny zájmy Polska v oblasti evropské klimatické politiky,“ zaznělo jasně ve vyjádření kanceláře polské premiérky.

Přestože Polsko připravuje 5,8 GW nového výkonu, podle tamního provozovatele přenosové soustavy PSE nebudou domácí výrobci elektrické energie do začátku následujícího desetiletí schopni pokrýt veškerou poptávku. Tato situace si vynutí navýšení dovozu elektřiny a rovněž snížení poptávky.

Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
TOP 10 navždy bohatých