Polsko musí dovážet miliony tun uhlí

Dovoz uhlí do Polska meziročně vzrostl o 42 procent. Foto: pixabay.com

Podle Eurostatu bylo od ledna do září letošního roku do Polska dovezeno 8,5 milionu tun uhlí. To je o 42 procent více než ve stejném období loňského roku. Hlavním exportérem uhlí do Polska bylo Rusko.

Dovoz z Ruska představoval až 65 procent celkového nákupu uhlí do Polska.  Jak zdůraznil list „Rzeczpospolita“, v září polští dovozci dovezli z Ruska o 121 procent více uhlí než před rokem. Za devět měsíců vzrostl dovoz z Ruska o 54% procent na 5,5 milionů tun, uvedly prvnizpravy.cz.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Spojí černé uhlí Čechy a Poláky?

Patnáct procent dovezeného uhlí do Polska je z Austrálie, 7 procent z Kolumbie a USA, 2 procenta z České republiky, 1 procento z Kanady a 3 procenta z jiných zemí. Polské ministerstvo energetiky již souhlasilo se zvýšením objemu dovozu uhlí z USA.

Zvýšené dovozy jsou důsledkem omezení těžby nerostných surovin v polských dolech, zejména těch, které patří do Polské hornické skupiny. Je to taky odrazem nedostatku investic v posledních letech na nových báňských dílech a obtížných geologických podmínek.

Vzhledem k nedostatečnému počtu vagónů a opravám kolejí nejsou polské železnice schopné přivážet dostatečné množství uhlí.

Rzeczpospolita připomíná, že v roce 2000 bylo v Polsku vytěženo 103,3 miliónů tun uhlí. Za posledních 17 let těžba uhlí v Polsku se snížila na 67 milionů tun.

Výrazné zvýšení cen uhlí je nevyhnutelné. Ceny této suroviny na světových trzích jsou zřetelně vyšší než v loňském roce a chybí polské uhlí, „uvedl Paweł Puchalski, analytik společnosti DM BZ WBK.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu