Polsko postaví elektrárny za stovky miliard

Doba čtení:1 m, 12 s
Krzysztof Tchórzewski ministr pro energetiku premier.gov_compressed

Polský ministr pro energetiku Krzysztof Tchórzewski. Foto: premier.gov.pl

V nadcházejících letech zahájí Polsko výstavbu nejméně pěti či šest energetických bloků. Investice se vyšplhají až k částce 50 miliard zlotých (více než 300 miliard korun).

Ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski informoval, že 19. prosince padlo rozhodnutí vyhlásit výběrové řízení na stavbu elektrárny Ostroleka s kapacitou 1000 MW, která bude spotřebovávat 3 miliony tun uhlí ročně.

Čtěte také:
Bývalí polští horníci čekají na deputátní uhlí
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Odblokoval jsem rovněž výstavbu nového bloku o výkonu 500 MW v hnědouhelné elektrárně Turów. Uspíšili jsme realizaci prací v Kozienicích a výstavbu dvou bloků v Opoli. To dokazuje, že zůstáváme při uhlí,“ uvedl ministr Tchórzewski.

Podle něj se objevily pochybnosti ze strany Evropské komise zda Polsko dokáže garantovat dodávky uhlí pro své elektrárny. „Dodávky zajístíme, protože uzavřeme nerentabilní doly a tím ušetříme peníze na výstavbu nových energetických zdrojů. Nové bloky budou financované z prostředků získaných od energetických koncernů,“ řekl Tchórzewski, podle nějž za uplynulý rok měly energetické společnosti na dividendách státu vyplatit čtyři miliardy zlotých (zhruba dvacet pět miliard korun).

Vycházíme z toho, že máme stabilní investory, kteří budou chtít udržet své akcie v těchto společnostech dlouhodobě a spoléhat na růst jejich hodnoty místo vyplácení dividend,“ uzavřel ministr.

Mohlo by vás zajímat:
CAT a Trimble spojí síly
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech