Svět uhlí se možná změní od základů. Už nejen černé či hnědé, ale obyvatelé krakovské čtvrti Swoszowice zkusí topit nízkoemisním a nekouřivým modrým uhlím.
Jde o pilotní program, při kterém se bude testovat nový druh uhlí v praxi. Dohodl se na tom Institut chemické úpravy uhlí v Zabrze, který modré uhlí vyvinul, s vedením města Krakov, které jej mezi své obyvatele rozdistribuuje v množství zhruba 400 kilogramů. Krakov dlouhodobě bojuje se znečištěním ovzduší a od tohoto projektu si slibuje možnost rychlého zlepšení.
Čtěte také:
Polsko má nový zákon o hornictví
Polský prezident odmítá Kjótský protokol
Technicky vzato, jde o normální uhlí, které ale prošlo procesem téměř úplného odplynování. Od koksu se liší tím, že je produkováno z obyčejného energetického uhlí, které je levnější než uhlí koksovatelné. Nejen že modré uhlí velmi dobře hoří, ale především jeho výzkumy a testy prokázaly, že při jeho spalování jsou hodnoty vypouštěných emisí nižší až o desítky procent.
„Každý, kdo se bude chtít do pilotního projektu zapojit, dostane uhlí zdarma. V době trvání programu budou prováděna měření emisí. Věříme, že zaznamenáme okamžité zlepšení stavu,“ uvedl náměstek krakovského primátora Tadeusz Trzmiel.
V budoucnu by mohlo být modré uhlí využíváno mnohem šířeji. Například v krakovské aglomeraci, kde není plánováno zavedení zákazu využívání tuhých paliv pro lokální vytápění, lidé využívají více než 40 tisíc kotlů na uhlí.
Mohlo by vás zajímat:
Polská premiérka chce zachránit uhelný průmysl
Bude Polsko šancí pro české horníky?
Vydrží největší těžař uhlí v EU do jara?