Poslední lom otevřený na „zelené louce“
Dnešní Štýsova dvojčata zachycují lom Vršany, kde dnes těží Vršanská uhelná. Lom Vršany leží západně od města Most v jihovýchodní části mostecko-chomutovské pánve a dobývá se zde hnědouhelné ložisko vyvinuté ve slatinicko-bylanské oblasti Severočeské uhelné pánve. Na černobílém snímku je lom Vršany v roce 1990 a na barevném během rekultivace v roce 2010.
Lom Vršany byl posledním lomem, který byl otevřen v podkrušnohorských hnědouhelných pánvích „na zelené louce“ a v rámci dlouhodobého rozvoje těžby v územně ekologických limitech má ze všech sedmi současných lomů nejdelší životnost, protože jeho báňský rozvoj nebyl limity omezen.
Na okraji lomu se nacházejí obce Strupčice, Vysoké Březno a Malé Březno. Otvírka lomu Vršany byla zahájena v roce 1978 prvotní skrývkou. V roce 1982 bylo vytěženo první uhlí a během čtyř let se lom Vršany přehoupl přes hranici šesti milionů tun uhlí.
Čtěte také: Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Vršanská uhelná v roce 2013 uzavřela smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady s energetickou společností ČEZ až do vyuhlení lomu, tzn. s možností více než 50leté životnosti. Pro Vršanskou uhelnou tento kontrakt znamená dlouhodobou perspektivu, pro severočeský region je to pak předpoklad záruky stability v oblasti rozvoje a zaměstnanosti.
Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lom ČSA: Rekultivace na 2202 hektarech

Lom Vršany v roce 1990. Foto: Stanislav Štýs

Lom Vršany během rekultivace v roce 2010. Foto: Stanislav Štýs
Související články