Pouštní energetická iluze se rozplynula

Na Sahaře bude i nadále slunce svítit jen na hrby velbloudů. Foto: morgueFile.com

Mělo jít o doslova průlomový projekt. Energetické potřeby zemí Evropské unie měly být částečně pokryty elektřinou ze Sahary. Ambiciózní plán však zkrachoval.

Projekt s názvem Desertec se měl stát významným programem energetiky EU. Na Sahaře měly být vybudovány s investicemi ve výši zhruba 400 miliard eur sluneční elektrárny, které by měly od roku 2050 pokrývat až 15 procent spotřeby elektrické energie EU.

Čtěte také:
Norská eko(logika)
Chrání banky klima nebo své zisky?

Pro podporu a realizaci projektu byla před pěti lety založena v Mnichově průmyslová iniciativa DII (Desertec Industrial Initiative), ke které se připojilo přes 50 významných evropských průmyslových podniků, výzkumných ústavů a finančních skupin.

Postupně se však celý projekt sesypal jak domek z karet. Velké podniky a finanční skupiny z iniciativy vystoupily především z obavy možné ztráty vložených investic v důsledku současné neklidné a nepřehledné politické situace v zemích Severní Afriky a Středního východu. Z iluze a projektu zůstala jen malá poradenská firma.

V České republice zaplatí za solární boom každý občan sto tisíc korun

V Maroku by však měla být letos uvedena do provozu 500 MW koncentrační sluneční elektrárna (CSP-Concentrated Solar Power), což je vlastně běžná parní elektrárna, v níž je pára vyráběna působením silně koncentrovaného záření. Tepelnou energii získanou ze slunečního záření údajně i lze krátkodobě akumulovat. Zájem o sluneční tepelné elektrárny ve světě roste zejména v oblastech s intenzivním slunečním svitem v zemích kolem Středozemního moře, na Středním východě, v Kalifornii, ale v poslední době také v Chile, v Číně a v dalších zemích jihovýchodní Asie.

Energie ze slunečního záření je již roky velkým tématem i v České republice. Ovšem zejména kvůli tomu, že v době tzv. solárního bomu byly nastaveny podezřele vysoké výkupní ceny za elektřinu, kterou fotovoltaické zdroje vyrobí. Čeští daňoví poplatníci tak za solární energii zaplatí podle zjištění nejvyššího kontrolního úřadu do roku 2030 až bilion korun, což znamená sto tisíc korun na jednoho obyvatele.

Mohlo by vás zajímat:
Pomohou horníkům blížící se volby?
Sparťan Křetínský nechce sešívané Číňany
Slouží zelená senátorka Babišovi?