Pozapomenuté důlní neštěstí na Dole Kolumbus

důlní neštěstí_compressed

Na počátku září si každý rok připomínáme jedno z největších důlních neštěstí na severu Čech, výbuch na Dole Pluto II v Louce u Litvínova. Přitom tak trochu v pozadí zůstává tragédie z roku 1964, která se stala na Dole Kolumbus v Záluží.

7. září 1964 došlo ve 2. lávce II. úseku východního pole k výbuchu, při kterém přišlo přímo na místě o život celkem šest lidí a další dva následně podlehli těžkým zraněním v nemocnici. Vyšetřovací komisi se podle účinků výbuchu podařilo zjistit, že k výbuchu došlo v místě křížení chodby 23900 s porubní chodbou č. 19. Právě zde byl nalezen jeden ze stěžejních důkazů, stykačová skříň, která ležela v pravém boku chodby. Její vnitřek byl silně zdemolován a víko leželo 14 metrů proti směru chodu pásu, zohýbané, s roztrženými závěsy pantů a vyboulené ven.

Na základě těchto zjištění bylo naprosto přesně možné stanovit, že k výbuchu došlo právě v této stykačové skříni. Vyšetřovatelům však zbývalo objasnit, zda byl příčinou neštěstí výbuch metanu, nebo zapálení a výbuch uhelného prachu. Podrobným vyšetřováním se zjistilo, že v celém dolovém poli nebyly nikdy naměřeny koncentrace metanu větší než 0,4 %, a to ani při poklesu barometrického tlaku. Větrání daného úseku bylo dostatečné, nebyla nalezena místa ve stropu, kde se mohl metan hromadit a ani následné rozbory vzorků nevykazovaly vyšší hodnoty plynu.

Čtěte také: Kvůli požáru chemičky evakuovali Důl Centrum

Zkoumala se dokonce možnost případného náhlého vytlačení metanu ze stařin sousedního Dolu Vítězný únor při sypání dolnojiřetínské výsypky, ale ani zde se nic neprokázalo. Výbuch metanu proto komise nakonec zcela vyloučila. Při pátrání po příčinách neštěstí pomáhal komisi i Vědecko-výzkumný uhelný ústav v Radvanicích, který zajišťoval nové laboratorní zkoušky na výbušnost a vznětlivost uhelného prachu z Dolu Kolumbus. Výsledky ukázaly, že jde o prach vysoce výbušný i vznětlivý. Vyšetřování proto nakonec skončilo konstatováním komise, že příčinou neštěstí na Dole Kolumbus byl lokální výbuch uhelného prachu, jenž byl iniciován elektrickým proudem v nalezené stykačové skříni.

Vlastní výbuch se přitom omezil pouze na postižený úsek a naštěstí nepřešel do dalších částí dolu. Dodnes se jedná o ojedinělý případ přímého zapálení uhelného prachu obloukem elektrického stykače ve skříni. Na základě této události se následně začal klást mnohem větší důraz na likvidaci uhelného prachu. Navíc se změnily i skříně pro elektrická zařízení, které byly odolné vůči výbuchu a zpřísnila se pravidla pro práci s elektrickými zařízeními v hlubině.

Mohlo by vás zajímat: Na Špicberkách půjdou emise pod zem