
V Praze za posledních 20 let dramaticky ubylo prodaného uhlí a koksu. ČTK to sdělil Sven Havlíček, jednatel velkoobchodní společnosti SH Stream, která se obchodováním tuhými palivy zabývá. Lidé v metropoli podle něj přešli k topení plynem nebo jim teplo zajišťují teplárny.
„Ještě v polovině 90. let se v Praze a blízkém okolí za topnou sezónu prodalo asi 400.000 tun koksu a několik set tisíc tun hnědého uhlí v rámci uhelných skladů,“ řekl Havlíček. Nyní se podle něj v hlavním městě ročně prodá pár tisíc tun koksu a několik málo desítek tisíc tun hnědého uhlí. Míní, že situaci v odvětví alespoň trochu zachraňuje rostoucí zájem o balené palivo, u něj ale pro změnu velkou ránu prodejcům tuhých paliv zasazují obchodní řetězce, které podle Havlíčka mnohdy vnáší na trh dumpingové ceny.
„Z mého pohledu v Praze zůstaly jen nejsilnější sklady, které se vypořádaly s velkým poklesem prodeje volně loženého paliva a našly další sortimenty jako například balené palivo, dřevo či jiné činnosti,“ řekl Havlíček.
To, že Pražané přestávají uhlím topit potvrzují i čísla ze Sčítání lidí, bytů a domů. Z nich vychází například Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro výpočtech emisí. Podle dat meteorologů topilo v roce 2011 v Praze uhlím 2876 bytů, zatímco v roce 2001 to bylo 12.082 bytů. Celkový počet bytů v metropoli se pak za deset let zvedl ze zhruba půl milionu na 542.168 v roce 2011. Podíl vytápění uhlím tak klesl ze zhruba 2,5 procenta na 0,5 procenta. Miroslav Modlík z ČHMÚ ale upozornil, že skutečná čísla mohou být mírně odlišná.