Přechod na OZE vyjde Němce pekelně draho

Ilustrační foto: Wikipedie

Čtyřčlenná německá rodina zaplatí za odklon od fosilních paliv a jaderné energie přes 676 000 korun. Ilustrační foto: Wikipedie

Náklady přechodu na obnovitelné zdroje v Německu dosáhnou do roku 2025 jen na poli výroby elektrické energie 520 miliard eur (14 bilionů korun).

Do loňského roku takzvaná „Energiewende“ za zhruba pět let trvání spolkla už 150 miliard eur. Odhadl to ekonomický institut DICE při Düsseldorfské univerzitě ve studii, která je prvním odhadem všech nákladů přechodu v tomto sektoru, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Němci brzdí drahou energetickou revoluci
Elektřina z větru je příliš drahá

Čtyřčlenná německá rodina tak zaplatí za odklon od fosilních paliv a jaderné energie přes 25 000 eur (676 000 Kč), uvedl DICE. Zdaleka nejvíce se na nákladech transformace bude podílet přirážka k cenám energie za drahou „zelenou elektřinu“, jejíž formou spotřebitelé zaplatí navíc 408 miliard eur.

Chaos nakonec zaplatí spotřebitelé

Energetický přechod se „vymkl kontrole“, řekl ke studii Hubertus Pellengahr, šéf Iniciativy pro novou sociálně-tržní ekonomiku (INSM), která studii zadala. „Tento chaos nakonec zaplatí spotřebitelé,“ dodal. Jen „zelená přirážka“ k ceně elektřiny se za pět let zvýšila na dvojnásobek a od počátku tisíciletí dosáhla 17násobku. Bývalý ministr životního prostředí Jürgen Trittin přitom v roce 2003 sliboval, že transformace nebude stát spotřebitele „více než kopeček zmrzliny měsíčně“, uvedl Die Welt, který zároveň připomněl, že když někdejší ministr životního prostředí Peter Altmaier v roce 2003 odhadl, že náklady na reformu německého energetického sektoru by se mohly do roku 2030 vyšplhat až na bilion eur, dostalo se mu od médií a politiků výsměchu a napomínání.

Mohlo by vás zajímat:
Uhelná švartna jako šperk
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta