Před 30 lety byl spuštěn čtvrtý blok v Dukovanech

Plány na výstavbu Dukovan se začaly rýsovat v druhé polovině 60. let. Foto: ČEZ

Poslední čtvrtý reaktorový blok jaderné elektrárny Dukovany byl do provozu uveden před 30 lety, 19. července 1987. Elektrárna začala dodávat elektřinu do sítě již o dva roky dříve po spuštění prvního bloku. Dukovany se staly první českou atomovou elektrárnou a co do výroby elektřiny nejvýznamnější v tuzemsku.

Elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Zároveň patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům na Vysočině.

Čtěte také:
Beneš láká stát na levnější elektřinu
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí

Plány na výstavbu Dukovan se začaly rýsovat v druhé polovině 60. let ve spolupráci se Sovětským svazem. Příslušná mezivládní dohoda byla podepsána v dubnu 1970, kromě výstavby nového zdroje předpokládala i rozšíření elektrárny ve slovenských Jaslovských Bohunicích, budované již od konce 50. let. Právě tam byla už v prosinci 1972 uvedena do provozu první československá jaderná elektrárna, pro technické problémy uzavřená o pouhých pět let později.

Nedávno dostala společnost ČEZ, která Dukovany vlastní a provozuje, od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nové povolení na provoz druhého bloku elektrárny na dobu neurčitou, stejně jako loni pro první blok této jaderné elektrárny. Předtím vydával úřad pro dukovanské bloky pouze desetileté licence. U zbývajících dvou bloků končí desetiletá povolení s letošním rokem. Nyní se také připravuje rozšíření dukovanské energie, podle vyjádření členů vlády by výstavba nového bloku měla být zahájena tak, aby mohl být spuštěn do roku 2037.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu