Doba čtení:57 s

Člen sociální komunity deviantart, s přezdívkou dandeentremont, vytvořil působivou animaci, ve které rozpohyboval kolesové velkorypadlo Bagger 288.

Bagger 288 je produktem německé společnosti Krupp, která ho vyrobila pro energetickou a těžební firmu Rheinbraun. Velkorypadlo pracuje na principu těžby v horizontálních pásech a využívá k tomu korečkové kolo. Stroj byl do služeb firmy Rheinbraun předán v roce 1978 a stal se díky své hmotnosti 13 500 tun, nějtěžším pásovým vozidlem na světě.

Čtěte také: Těžba na asteroidech? Již brzy z říše sci-fi do reality

Denní kapacita stroje je 240 tisíc metrů krychlových zeminy. Ke svému provozu velkorypadlo potřebuje 16,56 megawattu elektřiny, kterou si sám nijak nevyrábí a je třeba mu jí externě dodávat. Bagger 288 sám o sobě není žádný drobeček, protože na délku měří úctyhodných 240 metrů a na výšku 96 metrů. Pro zajímavost, Petřínská rozhledna má výšku necelých 66 metrů. Bagr je schopen se sám přesunout rychlostí dva až deset metrů za minutu, což se může zdát jako šnečí rychlost, šnek však metr zvládne za celou jednu hodinu.

Mohlo by vás  zajímat:
Největší hydraulický bagr na světě
Šedesátníci s lopatou pořád pracují
Není ranger jako ranger