Pro Australany je uhlí úžasné

Doba čtení:1 m, 50 s

Amazing coal

Uhlí. To je úžasná věc. Tenhle malý černý kámen umí dělat skvělé věci a Australané to dobře ví. Tento slogan v září spustila Asociace australských těžebních organizací. Lidé se tak z médií dozvěděli, že uhlí je stále nezbytné.

„Little Black Rock“ – v překladu malý černý kámen. Právě tak se jmenuje kampaň, která ukazuje výhody, které těžba uhlí zemi přináší. Jen na mzdách se v uhelném sektoru, který dává práci 41 tisícům lidí, ročně vyplatí na šest miliard dolarů. Když se k tomu přičtou navázané profese, tak uhlí vytváří dalších 111 tisíc míst. Navíc v oblastech, kde lidé práci hledají jen obtížně. Zhruba dvě třetiny těžby černého uhlí se dobývají v Sydneyské pánvi a další uhelné pánve jsou v Queenslandu. Hnědé uhlí se soustřeďuje výhradně ve Viktorii.

„Uhlí je pro australský průmysl velmi důležité. Je na druhém místě mezi exportními komoditami, v Novém Jižním Walesu, Victorii a Queenslandu patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům,“ uvedl ředitele uhelné části asociace Greg Evans.

Uhlí výrazně vylepšuje i státní příjmy, z exportu jde do státní kasy ročně asi 40 miliard dolarů. Pro Austrálii je uhlí druhou nejvýznamnější exportní komoditou, na prvním místě je železná ruda. Uhlí je páteřním palivem australského energetického mixu.

Čtěte také:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Australané koupili za miliardu důl v Kanadě

Austrálie je bezesporu uhelnou velmocí. Nachází se zde 8,6 procenta celosvětových zásob černého uhlí, celkem je to 76 miliard tun uhlí. Loni se v zemi vytěžilo 491 milionů tun uhlí, což Austrálii řadí na čtvrté místo. Před ní jsou jen Čína, Spojené státy a Indie. I díky takovému bohatství může kampaň asociace tvrdit, že Austrálie je „šťastnou zemí“.

Díky uhlí mají Australané také levnou energii. Z uhlí se jí vyrábí více než 70 procent. Dalším přínosem nerostu, který má významný dopady na všechny Australany, je rozvoj infrastruktury. Kromě miliard z licenčních poplatků a daní se těžební průmysl podílí dalšími stovkami milionů dolarů na rozvoji regionálních komunit. Za uhelné peníze se stavějí silnice, železnice, přístavy, nemocnice, školy, sportovní oblasti, parky. To vše zároveň přispívá k vytváření dalších pracovních míst mimo těžební průmysl.

Mohlo by vás zajímat:
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Francouzi nedají peníze na těžbu uhlí v Austrálii

Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny