Doba čtení:57 s

Coal power plant

Výpadek proudu z Temelína a Chvaletic nečekaně ochromil elektrickou síť a z Česka jako vývozce energie se nečekaně stal dovozce. To si nedokážeme tu naši elektrárničku rychle spravit sami?

No, nedokážeme. Musíme si elektřinu vypůjčit od sousedních států, které nám později bohorovně a shovívavě vystaví účet. Trapná situace. Naštěstí už v sobotu mluvčí ČEPS konstatovala, že vše je v pořádku, Chvaletice najely a elektřinu už nedovážíme.

Čtěte také: Chvaletice spustily blok, ČR už proud nedováží

Ale na jak dlouho? Další kolaps může nastat už třeba za týden (a to ještě nedej bůh ze soboty na neděli) a náhradní zdroje elektřiny u nás jaksi nejsou. To pochopili v Nizozemí a dali do provozu nejnovější černouhelnou elektrárnu. Proč? Vždyť Nizozemí má moře a vítr, proč ještě kvůli tomu potřebuje elektřinu z uhlí? Protože elektrárna Eemshaven je podle předsedy nizozemského RWE Rogera Miesena  jednou z nejmodernějších elektráren na světě. Je velmi flexibilní, takže je schopna vyrovnat nestálou výrobu solárních a větrných elektráren, což je zásadní pro zabezpečení dodávek elektrické energie v Nizozemsku. Tak proto.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
O uhlí z lomu ČSA rozhodnou Dukovany