Proč hyzdit krajinu nevýkonnými elektrárnami?

Žádná výroba energie není hezká. Chladicí věže, kouřící komíny, nebo betonové masy přehrad prostě hezké nejsou. Stejně tak ovšem nejsou hezké ani stometrové větrníky, nebo louky a pole poseté stovkami a tisíci černých solárních panelů.

Dlouho se však vždy šlo cestou nejmenších škod. Jedna elektrárna sice zkazila vzhled jedné lokality, ale vyřešila nějakou reálnou energetickou potřebu. To ovšem může platit jen v případě jaderných, vodních a tepelných zdrojů. V případě takzvaných čistých zdrojů, tedy slunce a větru, to neplatí. Výkon jednotlivých panelů či jednotlivých větrníků je totiž v tuzemských podmínkách naprosto zanedbatelný. A pokud je sloučíte do takzvaných parků, není výsledek jejich výroby o mnoho větší. Protože jedna věc je takzvaný instalovaný výkon a druhá je skutečně dodaný výkon.

Čtěte také:
ODS: Energetika potřebuje politickou shodu
Zdroje nelze zavřít bez náhrady

Otázkou tedy je, proč si ve jménu čisté energie zošklivit například pohraniční hory? To jsou totiž v Česku téměř jediné oblasti, kde průměrná roční rychlost větru dosahuje alespoň někde šesti metrů za sekundu, což je rychlost, jež splňuje nároky na ekonomický provoz větrné elektrárny. Nebo proč si „lány“ černých solárních panelů zastavět kdejakou louku a pole po celé republice? Kdy svítilo slunce naposledy celý den? Pamatujete si to ještě? Bylo to loni, někdy před Vánoci…

Pokud někdo pochybuje o tom, zda jsou čisté zdroje energie v tuzemských podmínkách opravdu jen „hyzdiči“ přírody, kterou chtějí chránit, mohly by jej přesvědčit údaje Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z roku 2016, o kterých informoval Investiční web: „Vodní, přečerpávací, větrné a fotovoltaické elektrárny se na výrobě elektřiny v ČR podílely podle dat ERÚ v prvních devíti měsících letošního roku 7,6%“.

V tuzemských podmínkách bude vždy větrná a solární elektřina v pozici jakéhosi doplňku energetického mixu. Protože nikdy nepůjde o stabilní zdroje elektřiny. Se současným stavem technologií určitě. Takže prosazování a podpora těchto zdrojů, nejen nevede k náhradě těch neekologických, nýbrž vede jen k dalšímu zohyzdění krajiny. Takhle si snad ekologický přístup nemůžou představovat ani sami ekologové…

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme