Projekt Tykačových už nakrmil tisíce školáků

Ilustrační foto: Obědy pro děti

Každé desáté dítě v Česku má ve škole hlad. Tuto hrozivou skutečnost se už druhým rokem snaží změnit projekt Obědy pro děti, který uvedla do života Ivana Tykač. Spolu se svým manželem, známým českým finančníkem Pavlem Tykačem, jehož jméno je nejčastěji spojováno s těžbou uhlí na Mostecku, už poskytli prostřednictvím projektu obědy téměř třem tisícovkám školáků z celé České republiky.

„Očekáváme, že v letošním roce podpoříme minimálně tři tisíce dětí. Jen první dva týdny po zahájení školního roku už byly schváleny žádosti téměř 400 dětí, u další tisícovky se aktuálně posuzují. Denně nám chodí 100 nových žádostí,“ říká Ivana Tykač. Přitom loni touto dobou Obědy pro děti evidovaly dohromady pouhých 200 žádostí.

Projekt Obědy pro děti odstartoval v polovině září 2013, a to po odvysílání reportáže v pořadu České televize 168 hodin o hladovějících dětech. Po jejím zhlédnutí se Ivana Tykač rozhodla podpořit maminky, které si nemohou dovolit hradit svým dětem školní obědy. Z jejího úvodního vkladu 100 tisíc korun a pomoci několika rodinám vyrostl během dvou let rozsáhlý projekt. Jenom loni se díky němu podařilo zaplatit školní obědy téměř 2100 dětem ze 458 škol v celé České republice za více než pět milionů korun.

Čtěte také: Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů

Projekt se těší stále větší popularitě nejen mezi těmi, kdo jej aktivně využívají. Tak jak o Obědech pro děti roste povědomí, přibývají i přispívající, a to z řad firem i individuálních dárců. Ivaně Tykač se podařilo téma hladovějících školáků řádně rozpohybovat. Projekt získal v srpnu letošního roku osobní záštitu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové. „Školní oběd je z mnoha důvodů nedílnou součástí školní docházky,“ shodují se ministryně školství s Ivanou Tykač. „Věříme, že příslib osobní spolupráce a podpory ministerstva školství může znamenat významný pokrok v informovanosti o problémech hladovění dětí během školního roku,“ uvádí Tykač.

Projekt Obědy pro děti je zaměřený na pomoc dětem z chudých rodin, jejichž rodiče si nemohou dovolit zaplatit potomkům stravu ve školní jídelně. Potřebné děti vytipovávají samotné základní školy, které po dohodě s rodiči žádají o úhradu obědů. Ta je vyplácena škole nebo školní jídelně, nikoliv jednotlivým rodinám. „Školní obědy mnohdy bývají pro děti ze sociálně slabých rodin jediným teplým jídlem za den. Pravidelné návštěvy školní jídelny jsou navíc takřka nezbytné pro začlenění do třídního kolektivu,“ upozorňuje na přidanou hodnotu projektu Ivana Tykač.

Mohlo by vás zajímat:
Tykačovo uhlí podporuje Mostecko

Mapa_skol a deti