Doba čtení:1 m, 28 s
Michaela Marksová foto: ČSSD
Michaela Marksová foto: ČSSD

Do konce června mají vzniknout programy kompenzující ztrátu pracovních míst horníků, kteří přijdou o práci kvůli rozhodnutí zachovat limity těžby na lomu ČSA. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) to bude primárně úkol pro Úřad práce.

Připravované programy budou standardně reagovat a využívat činností, které Úřad práce provádí,“ sdělila ministryně v odpovědi na interpelaci poslankyni Haně Aulické Jírovcové (KSČM) s tím, že k poskytování služeb pro osoby ohrožené ztrátou zaměstnání je Úřad připraven.

Čtěte také:
Co nabídne Marksová horíkům?
Rozhodnutí o ČSA je chybou ČSSD

Ministři v říjnu rozhodli o posunutí limitů na lomu Bílina, na lomu ČSA zůstaly naopak zatím zachovány. Aulická Jírovcová v interpelaci upozornila na to, že na základě rozhodnutí vlády musí Severní energetická přistoupit k nemilému rozhodnutí a kvůli nucenému útlumu těžby bude snižovat i počet zaměstnanců ve své společnosti. Je jasné, že tento krok musí udělat i ostatní navázané společnosti.

Podle Marksové chystá vláda i další kroky, které by měly propuštěným horníkům pomoci. „Již v současné době byla zřízena na pokyn předsedy vlády Sobotky pracovní skupina vedená mým náměstkem pro zaměstnanost a nepojistné sociální dávky Janem Markem,“ uvedla Marksová, která dodala, že s projekty na podporu lidí, kteří by mohli přijít o práci, se počítá i v plánu výzev Operačního programu pro rok 2016. Připraveny jsou také standardní nástroje politiky zaměstnanosti.

Severní energetická v listopadu oznámila, že definitivně uzavře provoz v hlubinném dole Centrum. Poslední stěna by v rámci platného povolení měla být dotěžena na jaře. Rozhodnutí vlády o zachování těžebních limitů neumožňuje další rozvoj lomu ČSA ani dolu Centrum.

Moho by vas zajímat:
Uhlí z ČSA jednou využito bude
Voliči vám ČSA spočítají, slyšel Sobotka
Jaký osud čeká uhlí z ČSA?