Doba čtení:2 m, 21 s
Stejně jako v loňském roce zadržela policie desítky aktivistů. Foto: Facebook Limity jsme my

Několik set aktivistů dnes u povrchového dolu Bílina na Mostecku protestovalo proti těžbě fosilních paliv. Už ráno se zhruba dvacítka z nich připoutala na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Těžba v lomu se zastavila.

Dopoledne další aktivisté opustili vymezenou trasu protestního pochodu a vnikli do lomu. Policie 234 z nich zajistila. Zbylých několik set aktivistů dorazilo po vymezené trase do obce Braňany, kde pochod skončil.

„Aktuální počet osob omezených na svobodě je 234, nemusí se však jednat o konečné číslo,“ řekl ČTK zhruba ve 14:30 mluvčí policie Daniel Vítek. „Zajištění jsou postupně převáženi na policejní služebny, kde s nimi budou provedeny nezbytné úkony,“ dodal Vítek.

Asi 20 lidí vylezlo ráno mezi 4:00 a 5:00 na vrchol rypadla v lomu a na místě se připoutali. „Museli jsme zastavit těžbu, abychom minimalizovali riziko, že by se někomu něco stalo,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. „Škody samozřejmě vznikají, ale to teď zatím řešit nebudeme,“ dodal. Aktivisté i kolem poledne zůstávají na místě a policie, která je neúspěšně vyzvala, aby lom opustili, bude situaci řešit s báňským úřadem.

Čtěte také:
Zahraniční aktivisty budou stíhat doma
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Dopoledne během protestního pochodu vybočily nečekaně skoro dvě stovky lidí z vymezené trasy a pokusily se proniknout do lomu Bílina. Na místě je obklopili policejní těžkooděnci. Když policie neuspěla s výzvou, aby se protestující vrátili na stanovenou trasu, necelé dvě stovky aktivistů zajistila a oblast uzavřela. Na twitteru policie uvedla, že na klimakempu na Mostecku zajistila 176 lidí za přestupky neoprávněné vniknutí do důlního díla a neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Došlo k narušení řádného a pokojného pochodu,“ sdělil policejní mluvčí Vítek. „Přes opakované výzvy policie někteří pronikli do důlního díla, a jsou tak podezřelí z postupu proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie,“ doplnil. „Od začátku klimakempu je to dnes pátý pochod. Trasa je dohodnutá. Až do dnešního dne vše probíhalo v pořádku,“ řekl mluvčí Severočeských dolů Kopecký.

Zbytek protestujících se po incidentu zastavil nad lomem Bílina, kde lidé skandovali hesla a rozložili transparenty. „Chceme tak podpořit všechny naše kolegy, kteří zůstali za námi a bojují za nás za všechny,“ řekla aktivistka Veronika Dombrovská. Posléze zbylí aktivisté došli k Braňanům, kde pochod ukončili.

Jsme tady kvůli změnám klimatu. Proto jsme tady v regionu, kde se těží uhlí. Proto protestujeme. Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí,“ řekl už ráno Áron Tkadleček z hnutí Limity jsme my.

Akce, na kterou přijelo i mnoho mladých lidí ze zahraničí, je součástí vícedenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Druhý ročník takzvaného klimatického kempu začal 27. června za obcí Louka u Litvínova.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa