Doba čtení:1 m, 48 s
Pražská teplárenská. Foto: EP Energy

Energetický a průmyslový holding (EPH) zvýšil v letošním prvním pololetí zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) na roku 832 milionů eur, v přepočtu zhruba 22,5 miliardy korun. To je meziročně o zhruba pětinu více. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

„Vznikající subholding EP Infrastructure se na tomto výsledku podílel svou EBITDA ve výši 741 milionů eur, o 154 milionů eur více než v prvním pololetí 2014,“ uvedl Častvaj.

O změně struktury EPH informoval koncem října. „EP Infrastructure bude vlastnit podíly v řadě předních firem působících především v oblasti přepravy plynu, jeho distribuce, skladování a rovněž v oblastech distribuce a dodávek tepla a elektřiny. EPIF se stane nejvýznamnější dceřinou společnosti v rámci EPH,“ oznámil Častvaj.

Tržby společnosti EPH za období posledních dvanácti měsíců ke konci června činily 3,93 miliardy eur a tržby subholdingu EP Infrastructure byly 3,17 miliardy eur.

Ke konci června činil hrubý provozní zisk EBITDA společnosti EPH za období posledních dvanácti měsíců 1,54 miliardy eur. To představuje meziroční nárůst o více než desetinu. Hrubý provozní zisk firmy EP Infrastructure za stejné časové období dosáhl 1,4 milionu eur, meziročně o 12,6 procenta více.

Čtěte také: Křetínského šachy, firmy zastřeší EPIF

EPH nedávno oznámil obnovení spolupráce se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Skupiny se dohodly na společném postupu ohledně akvizice německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Cílem společného podniku, ve kterém budou oba subjekty držet stejný podíl, je uspět v prodejním procesu a získat tak uhelné doly a elektrárny, které švédský koncern prodává.

EPH je středoevropská energetická skupina působící v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii a v Polsku. Brzy se očekává vstup na maďarský trh. Zahrnuje zhruba 40 společností působících v oblastech tranzitu zemního plynu, jeho distribuce a skladování, výrobě elektrické energie a tepla, distribuce a dodávek těchto energií koncovým zákazníkům a těžbě uhlí. Holding zaměstnává asi 12 tisíc lidí.

Skupinu EPH ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží zhruba dvě třetiny akcií. Zbytek akcií drží skupina J&T.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall