Doba čtení:1 m, 6 s
Rakousko napadne rozhodnutí Evropské komise u evropského soudního dvora v Lucemburku. Foto: wikipedia.org

Rakouská žaloba proti souhlasu Evropské komise se stavbou maďarské jaderné elektrárny Paks II tento projekt nezpozdí. Stavební práce začnou podle harmonogramu letos v únoru.

„Vše včetně investic bude probíhat podle dřívějšího plánu a ve stanovených termínech,“ prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Čtěte také:
Rusové půjčí Maďarům na elektrárnu
Rusko chce další elektrárnu na Krymu

Rakousko přesto napadne u evropského soudního dvora rozhodnutí Evropské komise, která souhlasila s modelem výběru dodavatele a financování výstavby elektrárny. „Budeme žádat anulování rozhodnutí. Je to naprosto špatný signál, když komise bez váhání schvaluje subvence pro stavbu atomové elektrárny,“ říká ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová. Rakousko tvrdí, že má pro žalobu dostatek důvodů. Mimo jiné prý stavba elektrárny není ve společném zájmu unie a nejde o udržitelnou formu výroby energie, uvedl server E15.cz.

Maďaři tvrdí, že podle jejich propočtů bude elektrárna zisková. „Slouží také k plnění celoevropských cílů a posiluje energetickou bezpečnost na evropském trhu s elektřinou,“ uvedl už dříve vládní zmocněnec pro stavbu elektrárny Attila Aszódi. První elektřinu by měla nová jaderná elektrárna dodat do sítě v letech 2026 až 2027.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic