Doba čtení:1 m, 30 s
Budoucímu českému premiérovi Andreji Babišovi se protijaderná politika jeho rakouského kolegy Sebastiana Kurze asi líbit nebude. Foto: wikipedia.org

Rakouští lidovci a Svobodní, kteří jednají o nové vládní koalici, představili svou energetickou koncepci. Ta se staví ostře proti jádru.

Rakousko má podle koncepce do roku 2030 používat pro výrobu elektřiny jen obnovitelné zdroje. V materiálu, o kterém informovala rakouská agentura APA, se hovoří také o tom, že země musí přestat využívat elektřinu vyrobenou z uhlí a z jádra. Politici také požadují, aby rakouští experti mohli kontrolovat jaderné elektrárny v sousedních zemích, tedy i v České republice. To je cíl „černo-modré“ koalice, jež jedná o sestavení příští vlády ve Vídni, kterou má vést lidovec Sebastian Kurz, uvedl server euro.cz.

Čtěte také:
ČEZ prý jaderné bloky stavět nebude
Elektřina je u nás teď dražší než v Německu

Rakušané chtějí rovněž revidovat smlouvu Euroatom. Podle rakouských politiků by nová úprava měla finančně zvýhodnit státy, které jádro nevyužívají, případně od jádra chtějí odstoupit. Rakousko by mělo souhlasit s mezinárodními smlouvami o ochraně klimatu pouze v případě, že budou vylučovat financování jaderné energie. Nová vláda rovněž lobbuje za to, aby se i evropské země co nejrychleji odklonily od využívání fosilních paliv při výrobě elektřiny, zejména uhlí.

Energetická koncepce má podporovat investice do zelených technologií formou „zelených dluhopisů“ pro soukromé firmy a kapitálové fondy. Veřejná doprava se má plně elektrifikovat a využívat alternativní pohony, bezemisní vozy mají být dotovány.

Paradoxní je, že koncepci ostře kritizují rakouští Zelení. Kromě „ne“ jádru prý nenechává kámen na kameni a omezuje práva občanů a ekologických iniciativ překládat své námitky při budování velkých projektů.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna