Rakušané jsou proti dostavbě Temelína

Doba čtení:1 m, 1 s

Jaderná elektrárna Temelín. Foto: ČEZ

Hornorakouské organizace, které bojují proti nukleární energii, podaly žalobu proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Oznámil to hornorakouský zemský ministr pro životní prostředí Rudi Anschober. S odkazem na informace agentury APA to napsala ČTK.

„Společně s hornorakouskou iniciativou Antiatom budou podniknuty všechny možné kroky, aby se dostavbě Temelína zabránilo,“ uvedl v prohlášení Anschober. Jadernou energetiku označil za nehospodárnou.

Žalobu proti dvěma chystaným temelínským reaktorům podala také česká ekologická sdružení, která o tom informovala ve středu. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je zvláštní, že žaloba přichází až dva roky po ukončení posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Proces EIA podle Kříže skončil rozhodnutím ministerstva životního prostředí po 4,5 letech v lednu 2013. „Možnost vyjádřit se měli i rakouští občané. Dokonce proběhla i informační setkání pro širokou veřejnost ve Vídni a německém Pasově. Zájem byl menší než jsme čekali. Všechny zákonné povinnosti byly naplněny, že nyní až po dvou letech přichází žaloba je zvláštní, ale je to každého právo,“ dodal mluvčí.

Plánovanou dostavbu dvou temelínských bloků loni pozastavil ČEZ, když zrušil zadávací řízení. Předtím česká vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.