Doba čtení:1 m, 1 s
Těžní věže – Důl Karviná, lokalita Lazy. Foto: OKD

Černouhelnou společnost OKD a její majitelku New World Resources (NWR) opustil k 1. lednu 2015 ředitel vnějších vztahů Petr Jonák. Zůstává jen v Nadaci OKD jako předseda správní rady. Informaci webu Sdružení hornických odborů Havířov (SHO) serveru iUHLI.cz potvrdil mluvčí OKD Marek Síbrt.

Jonák pracoval jako ekonomický redaktor v ČTK a poté v Hospodářských novinách. Poté působil ve Škoda Auto jako koordinátor veřejných vztahů a vztahů s EU, pracoval ve společnosti AWT a také BXR Group.

Ke stejnému datu opustil Nadaci OKD její dosavadní ředitel Martin Olša, řízením je pověřena dlouholetá pracovnice nadace Karolína Drozdová.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. SHO sdružuje v současné době 13 základních organizací s téměř 12.000 členy.

OKD se dlouhodobě potýká s nízkými cenami uhlí a dělá úsporná opatření. V roce 2013 oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se ale loni s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.