Ředitelem Seven Energy se stal Svoboda

Alan Svoboda má na investice více než miliardu eur (přes 25 miliard korun). Foto: Seven Energy

Bývalý šéf strategie a obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda se stal výkonným ředitelem holdingu Seven Energy, kde zodpovídá především za strategický rozvoj a expanzi Seven Energy v zahraničí.

Holding zastřeší energetické firmy Pavla Tykače sdružené až dosud ve skupinách Czech Coal a Sev.en. Hodlá investovat více než miliardu eur do konvenčních zdrojů i moderních technologií včetně distribuované výroby a spotřeby. Zabývat se bude také možnostmi dodávek energií koncovým zákazníkům včetně technologií vedoucích k úsporám energie.

Čtěte také:
Tykač chystá miliardové investice v Evropě
Zahraniční studenty uchvátilo Uhelné safari

Alan Svoboda byl hlavním architektem růstu a obchodního úspěchu ČEZ, je jedním z předních odborníků na energetiku, zná velmi důvěrně evropské energetické prostředí, a navíc byl u celé řady mezinárodních energetických transakcí. Kromě toho se v posledních letech sám věnoval novým technologiím a inovacím, když investoval a pomáhal se strategií a rozvojem podnikání v několika technologických start-upech souvisejících s energetikou.

Mezi roky 2004 a 2014 byl šéfem strategie a obchodním ředitelem energetické Skupiny ČEZ. Zodpovídal za strategii i rozvoj skupiny, obchod s komoditami a prodej koncovým zákazníkům. Ze své pozice se přímo podílel na transformaci Skupiny ČEZ i na utváření energetického trhu v České republice. Alan Svoboda též řadu let působil v předsednictvu evropského energetického sdružení Eurelectric a předsednictvu mezinárodního sdružení obchodníků s energiemi EFET.

Před tím byl partnerem v mezinárodní konzultantské společnosti McKinsey & Company, kde se na různých pozicích v Evropě i zámoří specializoval zejména na oblast energetiky.

Alan Svoboda je absolventem inženýrského studia v oboru informačních technologií a aplikovaných věd na Západočeské univerzitě v Plzni, má tituly MBA ve financích a MA z ekonomie z UMKC (Univerzita Státu Missouri v Kansas City) v USA, úspěšně dokončil také mezinárodní finanční postgraduální program CFA (Chartered Financial Analyst).

Je ženatý, má tři děti a žije v Praze. Mezi jeho zájmy patří zejména moderní technologie. Volný čas tráví aktivně – nejčastěji sportem. Hraje tenis a golf, věnuje se joggingu, jachtingu, létání i lyžování. S oblibou také cestuje.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme