Reportáž: Safari na vlastní kůži

Doba čtení:2 m, 56 s
Přednáška o těžbě skrývky. Foto: Jiří Finfrle

Přednáška o těžbě skrývky. Foto: Jiří Finfrle

Dvanáctičlenná skupinka v outdoorovém oblečení se v sobotu ráno schází před budovou skupiny Czech Coal v Mostě. Jejím cílem je hnědouhelný lom Vršany. Účast je mezinárodní, unikátní zážitek si nenechali ujít také Brit a Chorvat.

Všichni jsou připraveni dozvědět se co nejvíce o těžbě hnědého uhlí na lomu Vršany, který se nachází nedaleko Mostu. Nejdříve se ale musí krátce seznámit s bezpečnostními předpisy. A všichni si také berou připravené sáčky na uhlí s logem uhelného safari. Vzít si část uhelných zásob je lákavé. Vždyť svatý Mikuláš s čerty se již blíží.

Není nejtepleji, obloha je zatažená, ale hlavní je, že neprší. Následuje přesun na lom, po bezpečnostních procedurách terénní mercedes projíždí branou a míří do útrob lomu, který má relativně jistou budoucnost. Nevztahuje se na něj totiž vládní usnesení Pithartovy vlády z roku 1991. Navíc má dlouhodobě zajištěné dodávky uhlí do elektrárny Počerady, jejíž komíny a chladící věže jsou na horizontu vidět.

První zastávka je na vyhlídce. Hnědouhelný lom je jako na dlani. Obří rypadla vypadají zdálky spíš jako trpaslíci. Je slyšet jen rachot dopravníkového pásu. Průvodce František Jochman vysvětluje, co všechno je třeba udělat, než se lom otevře. Otvírka lomu Vršany byla zahájena v roce 1978 prvotní skrývkou. V roce 1982 bylo vytěženo první uhlí a během čtyř let se lom Vršany přehoupl přes hranici šest milionů tun uhlí. Zaznívají první zvídavé dotazy typu, jak je lom hluboký, jakou má rozlohu, jak rychle dopravníkový pás jede nebo zdali v místě jednou vznikne jezero. „Právě v místě, kde nyní stojíme, bude jednou střed jezera, které se napustí, až se lom vytěží,“ vysvětluje průvodce. Všichni jsou už ale natěšení na největší lákadla – monstra, která těží uhlí a skrývku.

Čtěte také: TOP 10 největších těžebních bestií

Druhá zastávka je u zatím klidného velkostroje KU800. Jako by čekal na návštěvu a po zhruba desetiminutové přednášce o těžbě skrývky se obr probouzí. Pod rypadlem projíždí tam a zpět malý buldozer. Osmistovka se najednou začne hýbat, koleso se roztočí. Fotoaparáty začínají cvakat a obr se pomalu zakusuje do hlíny. „A kolik lidí to vlastně obsluhuje,“ ptá se hned několik účastníků safari najednou. „Tohoto drobečka zvládne pět lidí, řídí se z této kabiny,“ ukazuje průvodce.

Následuje přesun o několik desítek metrů níže, kde menší rypadlo KU300 těží uhlí. Stojí nehybně, v lomu je zlověstné ticho. Účastníci safari začínají hledat to nejlepší uhlí z lomu, aby se mohli pochlubit suvenýrem.

Výprava pomalu opouští lom, v terénním mercedesu to místy dost drncá. Ještě krátká zastávka v rekultivované krajině s jezírkem. Průvodce zmiňuje, že zde mimo jiné pobíhá asi stočlenné stádo muflonů. A je to právě muflon, který je ve znaku uhelného safari. Poslední atrakcí Vršan je zkamenělý kmen tisovce starého asi 20 milionů let. „Pojďme schválně spočítat letokruhy,“ žertují účastníci výletu za uhlím.

Zbývá už jen návrat na rekultivace mimo lom. Nejdříve nás čeká krátká zastávka – na hipodromu. „Tady se opravu těžilo uhlí?,“ podivují se u dostihové dráhy účastníci safari. Exkurzi symbolicky uzavírá zastávka poblíž jezera Most. Průvodce vysvětluje, proč má strach o budoucnost Mostecka v případě neprolomení limitů. Podle něj nebude práce, lidé kvůli tomu budou z regionu mizet. Nejistá je ale především otázka další těžby uhlí na lomu ČSA. Po dnešní exkurzi už skupinka ví, že tento problém se lomu Vršany týkat nebude.

Mohlo by vás zajímat:
Francouzská spojka na české uhlí