Doba čtení:1 m, 44 s
Josef Fleissner v kabině zakladače Z 59, kde pracuje jako hlavní řidič velkostroje už déle než dvě dekády. Foto: Czech Coal

Josef Fleissner zná nejstarší stroj Vršanské uhelné jako své boty. Je totiž vedoucím řidičem, nebo chcete-li brigadýrem, zakladače Z59 i jeho mladšího „bratra“ Z73. Pracuje na něm už pětadvacet let.

Daly by se na nejstarším stroji najít úplně původní části?
Určitě daly, v podstatě celá konstrukce stroje je původní. A také třeba převodovka turasu je ještě původní. Ostatní převodovky už se měnily, tahle ale patří ke skutečně nejstarším částem stroje.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

A kdybychom to vzali obráceně, jaké máte nejmodernější vymoženosti?
Už tu máme nainstalované frekvenční měniče, ty určitě patří mezi nejmodernější vybavení stroje, nebo kamerový systém.

Zkuste mi jako laikovi vysvětlit, čím je tento zakladač specifický?
Už tím, jak je propojen s kolejovou dopravou. To samo o sobě je unikát. Ale specifický je i způsob zakládání.  Oproti pasovkovým zakladačům jde o takzvané prstové zakládání. Kolejový zakladač při sypání pojíždí podél koryta, kam se klopí vozy a které mění délku. Stroj je prakticky neustále v pohybu a řidič s klapkařem tak musí být velmi dobře sehraní.

Kromě zakladače Z 59 pracujete i na zakladači Z73, které se v zakládání střídají. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Třiasedmdesátka je o něco modernější, výkonnostně má trochu jiné otáčky, ale jinak je to v podstatě totéž. Oba jsou to kolejové zakladače, což je jejich zvláštnost. Snad kromě Sokolovské uhelné, kde se také ještě využívá kolejová doprava, se jinde nevyskytují.

Co se nejvíc změnilo od doby, kdy jste přišel na Z59?
Nejvíc se asi změnili lidé. Když jsem tu začínal, pracovaly jako výklopní i ženy. Ty už tu dnes nenajdete. A je to možná škoda. Kromě toho, že dbají o pořádek na pracovišti i vztahy jsou ve smíšeném kolektivu lepší, lidé se k sobě jinak chovají.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr