Doba čtení:1 m, 17 s

Nadnárodní těžební společnost Rio Tinto investuje 1,9 miliardy dolarů (zhruba 47 miliard korun) na těžbu bauxitu v Austrálii. V době, která je pro těžaře mimořádně obtížná kvůli propadu cen na komoditních trzích, jde o ojedinělou investici. Obdobné projekty totiž nabírají zpoždění.

Projekt, díky kterému vznikne 1400 nových míst, se nachází na poloostrově Cape York ve státě Queensland. Se stavbou by se mělo začít v roce 2017 a důl by měl být otevřen v roce 2019. Těžba by se zpočátku měla pohybovat kolem 22,8 milionu tun ročně.

Na žádost původních obyvatel bude projekt, který se doposud nazýval South of Embley, nově pojmenován Amrun. Jeho součástí bude důl a přístav.  Těžba by měla pokračovat 40 let. Rio Tinto, která je druhou největší těžební skupinou na světě, očekává, že bude profitovat z předpovědí trhu. Ty totiž během několika let naznačují výrazné zvýšení poptávky po bauxitu.

Čtěte také:
Pro Australany je uhlí úžasné
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační

„Důl Amrun je jedním z projektů s nejkvalitnějším bauxitem na světě,“ uvedl generální ředitel firmy Rio Tinto Sam Walsh, podle kterého přinese významné výhody pro všechny akcionáře. Ceny bauxitu již v posledních letech rostly v reakci na omezení dodávek z Číny a kvůli zákazu se také přestal vyvážet bauxit z Indonésie.

Rio Tinto je jedním ze tří největších světových těžařů. Tržby společnosti, která těží železnou rudu, hliník, měď, uhlí a další nerosty, se pohybují v desítkách miliard dolarů ročně.

Mohlo by vás zajímat:
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Francouzi nedají peníze na těžbu uhlí v Austrálii