Doba čtení:2 m, 24 s
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
Ministr Mládek je jediným Ropákem, který anticenu získal dvakrát za sebou. Foto: MPO

Anticenu Ropák roku za největší protiekologický počin dostal již podruhé za sebou ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Důvodem je mimo jiné prosazení prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí na lomu Bílina.

Výsledek jedenadvacátého ročníku ankety vyhlásilo sdružení Děti Země v pátek na Den Země.Mládek je zatím jediným Ropákem, který anticenu získal dvakrát za sebou.

Hlavním důvodem je podle aktivistů částečné prolomení limitů těžby hnědého uhlí, které vláda na Mládkův návrh schválila v říjnu. „Bude docházet k pokračování likvidace zachovalých zbytků okolní krajiny, ačkoliv další těžba hnědého uhlí za těmito limity nebude zřejmě potřebná a Česká republika patří mezi největší vývozce elektřiny v Evropě,“ zdůvodnilo pro server idnes.cz Hnutí Duha volbu Mládka. „Letos jsem dostal Ropáka za limity jako loni, má to dvě vysvětlení: buď naše země nemá jiné problémy anebo je ten výbor nějak „cinklej,“ vyjádřil se na twitteru ministr Mládek.

Čtěte také:
Mládek nechce odepsat uhlí, ekologové tlačí
Klíčem české energetiky je stále hnědé uhlí

Kromě prolomení limitů ekologům vadí, že mládek připravil a prosadil energetickou koncepci ČR do roku 2040, která údajně podceňuje možnosti energetických úspor, podporuje jadernou energetiku před obnovitelnými zdroji a znovu zpochybňuje účel územních limitů těžby hnědého uhlí.

Lidé z okolí lomu Bílina přitom vládní rozhodnutí přivítali. Jsou rádi, že v regionu bude i nadále práce. Obce navíc dostávají od těžařů významné finanční prostředky. „Kdyby tady těžba skončila, tak do třiceti let vesnice zanikne,“ uvedl na podzim starosta Braňan Petr Škanta. Bez šachty za humny by se většina lidí kvůli práci nejspíš odstěhovala. „Nevím přesně, kolik lidí z Braňan dělá na šachtě. Ale je jich dost. A další dělají u různých soukromníků a firem, které od dolů mají zakázky, jsou na ně tedy různě napojené,“ připomněl starosta.

Dlouhý řekl zelenou perlu

Zelenou perlu za nejhorší antiekologický výrok obdržel předseda Hospodářské komory a bývalý ministr Vladimír Dlouhý. Na otázku Třebíčského deníku, zda by se ukončením jaderné elektrárny Dukovany zvýšila nezaměstnanost na Třebíčsku, odpověděl: „Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný.

U kandidáta na Ropáka roku je nutné uvést důvod, tedy prosazování nějakého podle poroty škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na uskutečnění nějaké antiekologické stavby. U kandidáta na Zelenou perlu roku je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů a na Zelenou perlu 40 výroků, ve finále jich bylo osmnáct.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Norská (eko)logika
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme