Doba čtení:1 m, 39 s
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Foto: MPO

O limitech těžby hnědého uhlí bude vláda jednat až v listopadu či prosinci. Na říjnovém výjezdním zasedání v Ústeckém kraji se k nim ministři asi nedostanou a o politicky citlivém problému má ještě jednat tripartita. V České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Mládek zopakoval to, co řekl již koncem června, tedy že stát nebude potřebovat uhlí z lomu ČSA pod Horním Jiřetínem, pokud bude jaderná elektrárna Dukovany fungovat do konce své životnosti, a poté začnou fungovat nové bloky. Není ale jasné, zda tyto předpoklady budou naplněny.

„Za předpokladu, že budou naplněny ty plány Státní energetické koncepce, to znamená, že elektrárna Dukovany bude fungovat do konce své životnosti, do roku 2037 (…), a že tam postavíme nové bloky, aby plynule navázaly na ty bloky, které budou odstaveny. Pokud toto se podaří splnit tak nemusíme bourat Horní Jiřetín,“ dodal Mládek.

K rychlému rozhodnutí ohledně využití hnědého uhlí ze severočeských lomů Bílina a ČSA před týdnem vyzval vládu Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Studie poradenské společnosti Vupek Economy ukázala, že pro pokrytí všech potřeb odběratelů je nezbytné úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Zároveň doložila vysokou závislost energetického hospodářství a ekonomiky Česka na hnědém uhlí a také upozornila na hrozící nedostatek tříděného hnědého uhlí.

Čtěte také: Poslanec Kádner: Limity se prolomí, otázka je kdy

Studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze zase ukázala, že prolomení limitů na obou lomech se negativně odrazí na lidském zdraví a životním prostředí, škody jsou odhadovány na 25 miliard do roku 2050.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje ještě letos prolomení limitů na dole Bílina především pro potřeby teplárenství. Uhlí z lomu ČSA podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nebude potřeba, pokud bude pokračovat rozvoj jaderné energetiky. Otázku prolomení na dole ČSA proto ministerstvo navrhuje znovu otevřít až v roce 2020.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém