Doba čtení:1 m, 2 s
Krym byl před ruskou anexí součástí Ukrajiny. Foto: pixabay.com

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury TASS to dnes oznámil náměstek ruského ministra energetiky Vjačeslav Kravčenko.

Na poloostrově se již nyní stavějí dvě nové elektrárny. Moskva se tak snaží splnit slib, že Krymu zajistí stabilní dodávky elektrického proudu.

Čtěte také:
Putin chce Kyjevu utnout dodávky uhlí
Rusko dodává Ukrajině uhlí bez platby předem

Tuto snahu nicméně komplikují sankce Evropské unie, které na Krym zakazují dodávat technologie pro energetický sektor. Německý průmyslový koncern Siemens minulý týden pozastavil dodávky zařízení pro elektrárny ruským státním společnostem. Reagoval tak na zjištění, že nejméně dvě ze čtyř turbín, které vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti jeho vůli ocitly právě na Krymu.

Německo nyní podle zdrojů agentury Reuters vyzývá Evropskou unii, aby kvůli skandálu kolem turbín Siemensu zařadila na sankční seznam až čtyři další jednotlivce a firmy. Podle jednoho ze zdrojů by se to mohlo týkat některých zástupců ruského ministerstva energetiky a podniku, který turbíny přesunul.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic