Rypadlo dokráčelo do cíle

Doba čtení:1 m, 15 s

Rypadlo KU800 na cestě k Elišce III. Foto: Severní energetická

Rypadla nejsou zrovna nejrychlejší stroje a v lomech se přesunují velmi pomalu. Pětikilometrový transport velkostroje K75 na lomu ČSA se Severní energetické podařilo dokončit dle předpokladů. Bagr do cíle dorazil 20. května. Informovaly o tom firemní noviny Severní energetické.

Před samotnou těžbou v prostoru Elišky III došlo ještě k dostavění a „oblečení“ pásového dopravníku 56 a dokončení oprav velkostroje K75 včetně nasazení korečků. Bylo třeba provést závěrečnou přestavbu přívodního kabelu a spolu s bagrem dostat na místo určení i rezervní kabelový vůz, pojízdnou násypku a drtič.

Samotná těžba začala 29. května a osádka byla na opětovné roztočení kolesa řádně nažhavená. „Už se nemůžeme dočkat, až se začne zase hrabat,“ prohlásil Václav Růžička, nejzkušenější řidič velkostroje K75, který nezištně předává své zkušenosti mladším kolegům.

Čtěte: Rypadlo váží jako 2700 škodovek

Těžba bude probíhat v třísměnném provozu, kdy se jedna neprovozní směna bude starat zejména o údržbu velkostroje. K75 v prostoru Elišky III odhrabe zhruba 15 milionů kubíků zeminy. Přibližně 800.000 kubíků pak bude odvezeno s  využitím kolové dopravy. Těžbou v  prostoru Elišky III bude uvolněno sedm miliónů tun uhlí, které později vytěží KU300/73.

Dobývání zeminy přitom bude pro ostražitost osádky velice náročný úkol. Očekává se velký výskyt cizích předmětů. Jejich likvidace se bude provádět v  součinnosti přestavbářů s  pomocnou mechanizací společnosti Czech Coal Power.

Mohlo by vás zajímat: Zakládací vůz slouží uhelným rypadlům

Rypadlo převáželi šest dnů