S ekoterorismem Německo nebojuje

komentare_iuhli_837x600_compressedBěhem víkendu jsme sledovali bezprecedentní blokádu německé hnědouhelné elektrárny a dolu stovkami radikálních ekologických aktivistů. Jejím výsledkem bylo nucené zastavení provozu dolu, snížení výkonu elektrárny, poničený majetek, jednoznačná ekonomická škoda a 120 zatčených, z nichž ovšem nikdo nebude trestně stíhán. Jak je to možné?

Aktivisté o víkendu zablokovali koleje vedoucí do areálu elektrárny Schwarze Pumpe v Lužici na východě Německa a tím přerušili její zásobování. Současný vlastník, švédský koncern Vattenfall musel snížit výkon zařízení na 20 procent. Část demonstrantů rovněž pronikla do hnědouhelného dolu Welzow-Jih, kde obsadili velkorypadlo. Důl v době demonstrace zastavil provoz.

Čtěte také:
Aktivisté obsadili německý důl, který koupil EPH
Černá pumpa už jede opět naplno

Rozsah hospodářských ztrát společnost nezveřejnila, je však jasné, že jde o vysoké částky, k nimž je třeba připočítat také poničené ploty a další zařízení. Levnou záležitostí nepochybně nebyla ani policejní akce, při níž bylo zatčeno 120 radikálů.

O to překvapivější bylo oznámení Státního zastupitelství v Chotěbuzi, že proti aktivistům nezahájí trestní stíhání. Německá justice tím vyslala jasný vzkaz, že pokud se zahalíte do pláštíku ekologického aktivismu, zákony dodržovat nemusíte. To je do budoucna velmi nebezpečné hned z několika důvodů.

Křetínský se musí mít na pozoru
Radost z rozhodnutí určitě nemá český miliardář Daniel Křetínský, který společně s Petrem Kellnerem německá hnědouhelná aktiva od Švédů kupuje. Musí mu být totiž jasné, že radikálové, povzbuzeni pocitem beztrestnosti, budou své akce opakovat a nejspíš s ještě větší intenzitou. Firma tak bude muset vynaložit velké finanční prostředky na ochranu svého majetku, protože na ochranu německé policie a justice se nejspíš nebude moci plně spolehnout.

Dopady blahosklonnosti státních zástupců však mohou být ještě mnohem závažnější. Událost totiž nepochybně zaznamenaly i skupiny, které si pohrávají s myšlenkou, nebo v horším případě již reálně plánují teroristické útoky. Elektrárny nepochybně patří mezi lákavé cíle, ale doposud pravděpodobně teroristy odrazoval vysoký stupeň jejich ochrany.

Minulý víkend to dost možná změnil. Ukázalo se, že pokud držíte v ruce transparent s ekologickými hesly, můžete vesele provalit plot elektrárny a hrozí vám maximálně symbolické zatčení. To je hodně nebezpečné lákadlo.

Těžko říci, zda si i samotní aktivisté uvědomují, jak snadno by mohl někdo v budoucnu podobné demonstrace či blokády zneužít. Následky by mohly být třeba v případě sebevražedného bombového útoku nedozírné i pro ně samotné.