Doba čtení:1 m, 53 s
Právnička Hana Marvanová se problematice OKD již dříve věnovala. Foto: wikipedia.org David Sedlecký

S prověřováním privatizace těžební společnosti OKD a jejího pozdějšího úpadku pomohou sněmovní vyšetřovací komisi právnička Hana Marvanová a ekonom Pavel Řežábek. Na příští jednání si komise pozve zástupce sdružení BYTYOKD.cz a insolvenčního správce společnosti Lee Loudu.

Marvanová pro členy komise vypracuje rozbor, zda prodej menšinového státního podílu v OKD firmě Karbon Invest v roce 2004 neprovázelo nezákonné jednání a nepovolená veřejná podpora. Analýza se bude věnovat i tomu, zda by někdejší byty OKD, které byly součástí privatizace, nebylo možné vrátit do majetku státu. Řežábek se má věnovat skutečnostem, které vedly k insolvenci společnosti.

Čtěte také:
Kdy se budou zavírat další doly OKD?
Prisko ještě OKD nevlastní

S Marvanovou, která se OKD už dříve věnovala, debatovali členové komise už dnes. Pozornost vyvolaly její informace o tom, že Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy uzavřel už před rozhodnutím vlády o prodeji menšinového státního podílu v OKD smlouvu se společnosti Charles Capital podnikatele Zdeňka Bakaly. Dohoda podle Marvanové znamenala faktický převod společnosti do rukou společnosti Charles Capital. Tato firma zastupovala v Česku investiční skupinu RPG Industries, byla její dceřinou společností.

„A mělo to dokonce ten důsledek, že k vyjednávání s vládou, kdy došlo k dohodě, že cena nakonec bude 4,1 miliardy korun, tak potřebovali zástupci společnosti Karbon Invest, kteří jednali s vládou, tedy pan Koláček a pan Otava, souhlas společnosti Charles Capital,“ řekla právnička. Vládě podle ní zůstala tato smlouva zatajena. „Vláda mohla být i podvedena,“ dodala.

Otava však už v listopadu 2004 řekl, že o vstupu silného finančního investora do Karbon Investu se vedla jednání déle než rok. Vláda podle jeho tehdejších slov o těchto jednáních nevěděla.

Prodejem minoritního státního podílu OKD se zabývá i soud. Za prodej bývá kritizován tehdejší ministr financí a premiér minulé koaliční vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Před soudem stojí znalec, který tehdy vypracoval pro vládu posudek ceny, a dva bývalí manažeři Fondu národního majetku. Podle státního zástupce byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, při prodeji vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje