Doba čtení:1 m, 23 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Šéf největšího uhelného těžaře světa Glencore Ivan Glasenberg obhajuje význam uhlí. Snahy „uzemnit“ zcela uhlí se podle něj časem ukážou jako mylné, protože environmentální snahy narazí na problém řešení stále narůstající poptávky po energiích v rozvíjejících se zemích světa, pro které je uhlí mnohdy tím jediným možným a dostupným řešením.

Celosvětový obchod s uhlím se pohybuje v řádu jedné miliardy tun ročně. Zhruba 350 miliónů tun produkuje čtveřice hlavních producentů – Glencore, BHP Billiton, Rio Tinto a Anglo American. Samotný Glencore ročně produkuje kolem 150 miliónu tun uhlí. BHP produkuje 70 miliónů tun.

Odklon od uhlí se promítá výrazně také do několikaletého poklesu cen umocněného v posledním roce propadem ropy. V poslední době je znát také z redukce zastoupení hlavních těžařů v portfoliích některých největších suverénních penzijních a jiných investičních fondů. Napsal server Kurzy.cz.

Vedení společnosti Glencore také oznámilo, že hodlá snížit firemní produkci ve snaze snížit celkový přebytek suroviny na trhu. Zároveň uvedlo, že uhlí zůstává pro firmu velmi důležitou komoditou a zvažuje z dlouhodobého pohledu možnosti akvizic či spojení s jinými producenty.

Dříve základní pilíř energetického průmyslu v podobě spalování uhlí prochází v rozvinutém světě velkou krizí. Ochránci životního prostředí a environmentalisté viní především tento „nečistý“ způsob získávání energií z globálního oteplování a vedou proti němu dlouhodobou a v poslední době také nebývale účinnou kampaň s cílem maximálně tento zdroj omezit. Podle vědců by pro splnění cíle zabránit do roku 2050 oteplení planety o dva stupně Celsia bylo potřeba „uzemnit“ až 80 procent veškerých známých rezerv uhlí.

Komentář viceprezidenta EURACOAL Vladimíra Budinského zde.

Přečtěte si reakce dalších analytiků a odborníků zde.