Sev.en dokončí Chvaletice sama

Zakázku na opravu a obnovu bloků 3 a 4 elektrárny Chvaletice spojenou s ekologizací získala Královopolská RIA ve veřejném výběrovém řízení v červenci 2015 s cenou 2,5 miliardy korun. Foto: Severní energetická

Společnost Sev.en EC odstoupila od smlouvy na obnovu dvou bloků elektrárny Chvaletice. Vypověděla ji firmě Královopolská RIA kvůli nedodržení termínů. Informovala o tom mluvčí skupin Sev.en a Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

Hotové provozuschopné bloky nám měly být předány už v listopadu loňského roku. Přestože z naší strany jsou všechny smluvní závazky plněny a poskytli jsme dodavateli maximální součinnost, práce nejsou dokončeny a termín předání se stále posouvá. Tím nám vznikají značné škody a nezbývá nám než v souladu se smluvními podmínkami od smlouvy odstoupit,“ uvedl generální ředitel Sev.en EC Luboš Pavlas.

Čtěte také:
Chvaletice loni prodělaly miliony
Jak odcházel mamut

Zakázku na opravu a obnovu bloků 3 a 4 elektrárny Chvaletice spojenou s ekologizací získala Královopolská RIA ve veřejném výběrovém řízení v červenci 2015 s cenou 2,5 miliardy korun. Blok 3 měl být podle nabídky předán do 9. listopadu 2016 a blok 4 do 29. listopadu 2016.

Společnost Sev.en EC nyní převezme řízení dokončení rekonstrukce do vlastních rukou. Zahájí jednání a předpokládá dohodu se současnými dodavateli jednotlivých částí.

Modernizace elektrárny byla jednou z příčin loňské ztráty společnosti Sev.en EC v celkové výši 748 milionů korun. Vliv na hospodářský výsledek měly také nízké prodejní ceny elektřiny v první polovině roku. Provoz elektrárny poznamenal rovněž srpnový požár zauhlovacího mostu a věže, který odstavil na dva měsíce z provozu i zbývající dva bloky, škody na zařízení přesáhly 50 milionů korun.

V předchozích dvou letech firma vykázala čistý zisk kolem 400 milionů korun. Tržby za prodej vyrobené energie vloni meziročně klesly o 38 procent na 2,15 miliardy korun.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v Česku, v provozu je od roku 1979. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická. Vlastní ji podnikatelé Pavel Tykač a Jan Dienstl.

Mohlo by vás zajímat: