Doba čtení:2 m, 0 s
Milovníci internetového porna jsou zodpovědní za podobné množství skleníkových plynů, jaké vypouštějí do ovzduší všechny české továrny, elektrárny, auta a další emisní zdroje dohromady. Foto. pixabay.com

Přenos a prohlížení videí na internetu vygeneruje na celém světě 300 milionů tun oxidu uhličitého ročně, tedy téměř 1 procento celosvětových emisí skleníkových plynů. K takovému závěru dospěla analýza francouzského think tanku The Shift Project.

Z jedné třetiny se podle studie podílejí na těchto emisích videotéky, jako je v Česku známý Netflix. Další bezmála třetinu – tedy necelých 100 milionů tun emisí CO2 – představují videa s pornografickým obsahem. Milovníci internetového porna jsou tedy „zodpovědní“ za podobné množství skleníkových plynů, jaké vypouštějí do ovzduší všechny české továrny, elektrárny, auta a další emisní zdroje dohromady, uvedl server info.cz.

Čtěte také:
Bitcoin vytváří 22 megatun CO2 ročně
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

Zprávu o produkci emisí jednotlivých států vypracovává každoročně britský energetický gigant BP a podle něj Česko loni vyprodukovalo 103,2 milionu tun emisí CO2 a srovnatelné jsou i hodnoty z uplynulých let.

Autoři analýzy spočítali přibližné energetické náklady globálního internetového provozu se zaměřením právě na videodata. Poté odhadli, kolik elektřiny se spotřebuje na jejich přenos a zobrazení na různých zařízeních od telefonů přes počítače až k televizorům. Náásledně přepočetli tuto spotřebu na emise, a to na základně globálních průměrných emisí při výrobě elektřiny.

Výsledkem je zjištění, že přenos a přehrávání online videí tvořily loni 60 % globálních datových toků, přičemž autoři studie nezapočítávají videohovory přes Skype ani streamy živého televizního vysílání. Ty se podílejí na celkovém přenosu dat dalšími 20 %.

Celkově lidé využíváním všech dostupných digitálních technologií vyprodukují 4 % všech emisí skleníkových plynů, přičemž do roku 2025 by se mohl tento podíl podle výzkumníků zvednout na dvojnásobek. Z přenosu dat, zejména videí, se tak podle autorů analýzy zveřejněné v časopise New Scientist stává kvůli vysoké energetické spotřebě stále výraznější „znečišťovatel klimatu“.

Omezení přístupu k datům jako jedné z civilizačních vymožeností však paradoxně odmítají takřka všichni, včetně těch nejtvrdších bojovníků za snížení emisí. Naopak. I politické strany s výrazně ekologickým programem volají po tom, aby byla data co nejlevnější a nejpřístupnější. A to třeba právě kvůli tomu, aby si člověk mohl kdykoliv pustit na mobilu či počítači filmy, varující před následky klimatických změn.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje