Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly

Důl Darkov. Foto: OKD

Důl Darkov. Foto: OKD

Miliardář Zdeněk Bakala byl ještě před pár lety v České republice považován za úspěšného byznysmena, uhlobarona, filantropa a osobnost hodnou obdivu. Časy se ale mění. Nyní totiž na povrch vyplouvají příběhy, které ukazují Bakalu v úplně jiném světle. Nutno dodat, že si za to excentrický boháč s doutníkem může nejspíš sám.

Hlavní kaňkou na štítu je nepochybně osud OKD. Černouhelná firma, na které Bakala vydělal desítky miliard korun, se doslova potácí na pokraji propasti, hrozí propuštěním tisíců horníků a požaduje od státu záchranné miliardy. Bakala sám se k pomoci společnosti, díky které pohádkově zbohatl – podle jiného miliardáře Pavola Krúpy mimo jiné i tím, že před vstupem na burzu výrazně nadhodnotil zásoby uhlí –, nijak nemá, stejně jako k dávnému slibu, že desítky tisíc hornických bytů, které získal v balíčku s doly, levně odprodá jejich letitým nájemcům, svým zaměstnancům. Bakala je totiž prodal mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital.

Čtěte také:
OKD chce propustit pět tisíc lidí
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD

I přesto jeho manželka v médiích neváhá tvrdit, že jsou oba s manželem skutečnými filantropy, a zdůrazňuje, o jak složitý úkol se jedná. Dotazy na hornické byty odbývá s tím, že je její muž nikomu závazně neslíbil, pouze prý použil příliš optimistická slova. Obávám se, že její slova naštvaným horníkům příliš optimismu do žil nenalijí, právě naopak.

Možná si ale Michaela Bakala u horníků šplhne tím, když v jiném rozhovoru přizná, že je třeba začít oběd vývarem, protože si o předešlé noci vyhodila z kopýtka, a jako hlavní jídlo volí obyčejnou českou koprovku, byť cena 2300 korun je oproti běžnému obědovému menu o chlup vyšší.

Může si to nepochybně dovolit. Na rozdíl od pravdomluvnosti totiž jen těžko můžeme pochybovat o tom, že Zdeněk Bakala umí vydělat peníze. Dokazuje to i drobný příběh, který zveřejnil publicista Miroslav Motejlek. Hlavní roli v něm hraje letadlo. Podle Motejlka v nedávné době Bakala koupil a vzápětí prodal soukromý tryskáč Gulfstream G650. Na tom by asi nebylo nic divného, kdyby na tom nevydělal odhadem zhruba čtvrt miliardy korun. Jde totiž o mimořádně oblíbený letoun, na jehož dodání se čeká tak dlouho, že „olétaný“ stroj si nedočkavý zájemce často koupí o dost dráž než nový jenom proto, aby nemusel čekat v pořadníku, kde prý k posunu nepomůže korupce ani známosti.

Prodejce letadel takovou praxi vidí velmi nerad. To ale zřejmě Zdeňka Bakalu netrápí o nic víc než to, že se v České republice proobchodoval do pozice, kdy ho politici včetně prezidenta nazývají gaunerem, před nímž, kdyby se teď objevil na Ostravsku na ulici, by si v lepším případě někdo odplivl.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Bakala ohrožuje české uhlí a horníky
OKD si musí pomoci hlavně sama