Slováci připojili jaderný blok Mochovců do sítě

Dokončení dvou rozestavěných bloků jaderné elektrárny Mochovce se opozdí asi o šest let a také výrazně prodraží. Foto: SE

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), připojil dokončovaný třetí blok jaderné elektrárny Mochovce k přenosové síti. Zahájení provozu bloku očekávají SE na konci letošního roku.

“Dosáhli jsme dalšího milníku spouštění jaderné elektrárny Mochovce do provozu. Ukončení síťového připojení třetího bloku potvrzuje dosažený pokrok na stavbě,” uvedl projektový ředitel dostavby elektrárny Francisco José Morejón Verdú.

Čtěte také:
Na Slovensku přibylo neplatičů energií
Slovenští politici dusí Křetínského

Připojení k elektrizační soustavě slouží jako hlavní zdroj napájení stavby a později bude využito pro dodávky vyrobené elektřiny do přenosové soustavy země.

Dokončení dvou rozestavěných bloků jaderné elektrárny Mochovce, kde je již léta v provozu stejný počet bloků, se proti původním plánům opozdí asi o šest let a zároveň byl výrazněji navýšen rozpočet projektu. Čtvrtý blok elektrárny by měl být hotov na konci příštího roku. Ke klíčovým dodavatelům dostavby patří plzeňská Škoda JS.

Do vlastnické struktury SE, která provozuje také atomovou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích a tepelné či vodní elektrárny v zemi, předloni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding českého miliardáře Daniela Křetínského.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu