Sobotka chce od Poláků, aby řešili Turów

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér členy polské vlády upozornil, že rozšiřování dolu ohrožuje dostupnost pitné vody v českých obcích. Foto: ČSSD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě upozornil své polské protějšky na problém se snižováním hladiny spodních vod na Frýdlantsku, ke kterému dochází v důsledku rozšiřování hnědouhelného dolu Turów.

Sobotka požádal polskou stranu o přijetí takových opatření, která zabrání negativním dopadům na české občany, zejména pokud jde o dostupnost zdrojů vody, a o maximální součinnost a výměnu informací mezi oběma zeměmi. Ministři životního prostředí se už dříve dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která se této otázce bude věnovat.

Čtěte také:
Brabec chce skupinu odborníků k polské těžbě
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí

Členové vlády se zaměřili také na problematiku kvality ovzduší v česko-polském příhraničí, kde česká strana nabídla sdílení zkušeností s tzv. kotlíkovými dotacemi.  Další spolupráce v této oblasti je možná také v rámci Visegrádské skupiny.

Jednání ve Varšavě je historicky čtvrtým setkáním členů vlád České a Polské republiky. Poslední mezivládní konzultace se konaly 20. dubna 2015 v Praze. V podobném formátu se zástupci vlády České republiky pravidelně setkávají také se svými protějšky ze Slovenské republiky a Státu Izrael.

Za českou stranu se konzultací v Polsku zúčastnili kromě předsedy vlády Bohuslava Sobotka ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, ministr obrany Martin Stropnický, ministr vnitra Milan Chovanec, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr dopravy Dan Ťok, ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr kultury Daniel Herman.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu