Sobotkovi chybí odvaha „rozlousknout“ limity

Doba čtení:1 m, 56 s

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá dostatek odvahy rozlousknout několik let trvající debatu o prolomení limitů. Ani zhruba po osmi letech snažení nevyšel další pokus schválit Státní energetickou koncepci, klíčový dokument určující směr, kterým se vydá česká energetika v následujících desetiletích, píše v komentáři týdeníku Euro Vadim Fojtík.

Dodává, že zatím všechny pokusy o schválení koncepce, včetně toho posledního, dopadly stejně. Nejprve příslušný ministr s velkou slávou oznámil, že má hotovo a předává ke schválení. Posléze se 14 dní v médiích probíralo, jak že to bude v sektoru v následujících letech vypadat, aby materiál o pár dní později vláda vrátila autorům k dalšímu dopracování. Buď proto, že byl moc projaderný, dramaticky se změnila situace na trhu nebo prostě jen přišly předčasné parlamentní volby.

Pro energetiky, kteří čekají na schválení koncepce jako na spásu, je to špatná zpráva. Pokud stojí schválení nové verze Státní energetické koncepce jen na rozhodnutí o prolomení či neprolomení limitů, a vypadá to, že ano, nového upraveného dokumentu se hned tak nedočkáme,“ uvedl Fojtík.

Už teď je podle něj vidět, že Sobotka nemá dostatek odvahy rozlousknout několik let trvající debatu o prolomení limitů. U bezvýrazného premiéra Sobotky, který se již léta vyhýbá jakémukoli kontroverznějšímu rozhodnutí, které by jej mohlo připravit o přízeň části voličů, se nelze ani divit. Vždyť rozřešení limitů se úspěšně vyhýbali jinačí střelci, třeba Mirek Topolánek. Již nyní se údajně ve vládě vymýšlí, jak verdikt o limitech přehodit na někoho jiného.

Velmi oblíbená má být varianta, která počítá s tím, že nepopulární rozhodnutí přehodí kabinet na místní územní samosprávu, tedy Ústecký kraj. Obětovat pár krajských politiků je podle Fojtíka přece lepší, než si udělat průšvih na celostátní úrovni.

Zatím poslední verze energetické koncepce obsahuje šest základních variant vývoje tuzemské energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější scénář je obsažen ve variantě pojmenované jako optimalizovaný scénář. Ten mimo jiné počítá s tím, že primárním zdrojem by se mělo stát jádro, doplněné především zemním plynem a ropou. Počítá se i s využitím obnovitelných zdrojů.

„Všimněte si, o uhlí tam toho moc není. Energetici tvrdí, že státní koncepce je pro ně důležitým dokumentem, ke kterému budou přihlížet při rozhodování, kam investovat, do kterých zdrojů a podobně. Jak se ale ukazuje v posledních letech, jde to i bez něj. A vůbec, na trhu je stejně tak špatná situace, že se nevyplácí investovat takřka do ničeho,“ uzavírá komentář Fojtík.