Sokolovem prošel průvod havířů

den-horniku

Největší hornický průvod prošel Sokolovem v roce 2003. Foto: Sokolovská uhelná

Den horníků si v sobotu připomněl Sokolov tradičním pochodem uniformovaných havířů. Vedle současných i bývalých zaměstnanců Sokolovské uhelné se ho zúčastnili i zástupci dalších těžebních revírů.

Slavnostní pochody horníků mají v českých zemích tradici již od první poloviny 18. století. Nejstarší známý pochod v regionu proběhl 18. června 1721, kdy uniformovaný průvod havířů z hornoslavkovského rudného revíru vítal v Karlových Varech císařovnu a českou královnu Alžbětu Christinu Brunšvickou, manželku císaře Karla VI. Slavnostního defilé se tehdy účastnilo na devět stovek havířů. Kdy byl první sokolovský průvod havířů, známo není, ale do dějin vstoupila například velká hornická slavnost, kterou v roce 1878 uspořádal pro zaměstnance dolů Johann Anton Edler von Starck a zúčastnilo se jí kolem dvou tisíc lidí.

Čtěte také:
Malolom Leontýna
Z bývalé šachty je dnes větrná farma

Tradice hornických pochodů v Sokolově pak spadá do období po druhé světové válce. Současný termín Dne horníků byl stanoven v roce 1949 na 9. září, neboť tehdy uplynulo rovných 700 let od vydání Jihlavského horního práva, které nakonec platilo i pro doly v našem regionu. Zatím největší hornický průvod prošel Sokolovem v roce 2003, kdy město hostilo VII. setkání hornických měst a obcí České republiky.

Mohlo by vás zajímat:
Po Rudém severu se dnes procházejí turisté
Kostel by stál uprostřed lomu
Místo uhlí vinohrady