Doba čtení:1 m, 30 s
Společnost T-Watt byla založena v roce 2014 a za první dva roky své existence zobchodovala celkem 4000 GWh elektřiny s obratem přes 100 milionů eur (přes 2,6 miliardy korun). Foto: pixabay.com

Sokolovská uhelná kupuje firmu obchodující s elektřinou T-Watt, která dřív patřila miliardáři Martinu Ulčákovi. Spojení společností posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na internetových stránkách.

K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti velkoobchodu s elektrickou energií a poskytování poradenství v oblasti energetického managementu pro provozovatele lokálních distribučních sítí,“ uvedl úřad. O spojení rozhoduje v takzvaném zjednodušeném řízení, do 20 dní by tedy měl vydat rozhodnutí.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná staví rodinné domy
Štěpánek pracoval v Sokolovské přes 40 let

Sokolovská uhelná byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku, vznikla spojením Palivového kombinátu Vřesová, Hnědouhelných dolů Březová a Rekultivací Sokolov. V roce 2004 byla společnost privatizována a vznikla následnická organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, jak zní plný název společnosti.

Je nejmenší hnědouhelnou těžební společností v Česku. Její podíl se pohybuje na úrovni kolem 15 procent. Činnost firmy zahrnuje nejen těžbu a zpracování uhlí, ale také výrobu elektrické energie nebo produkci tepla, kterým zásobuje více než třetinu obyvatel Karlovarského kraje. Společnost působí také v likvidaci odpadů vzniklých průmyslovou činností. V roce 2019 vykázala ztrátu téměř 331 milionů korun, což souvisí s tlakem na ukončení využívání uhlí a jeho těžby. Sokolovskou uhelnou má kvůli omezení těžby opustit až 1000 lidí.

Společnost T-Watt byla založena v roce 2014 a za první dva roky své existence zobchodovala celkem 4000 GWh elektřiny s obratem přes 100 milionů eur (přes 2,6 miliardy korun). Jednateli společnosti jsou Petr Šedivý a Jan Prádler, majitelem byl do své smrti loni v dubnu také miliardář Martin Ulčák.