Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí

Americký multimiliardář, finančník a liberál George Soros.

Americký multimiliardář, finančník a liberál George Soros kdysi nazval uhli “smrtonosným” pro klima planety. Nyní však obrátil a podle všeho se snaží na dříve bohatém uhelném sektoru vydělat. Ve velkém totiž nakoupil akcie amerických těžebních firem Peabody Energy a Arch Coal.

Multimiliardář Soros, který se narodil v Maďarsku, dlouhodobě zastával názor, že fosilní paliva by neměla být využívána a že bychom měli přejít na obnovitelné zdroje, jako je třeba vítr nebo solární energie.

Když ale akcie dvou významných těžebních amerických společností, možná právě i v důsledku Sorosova vlivu, klesly na historické minimum, pustil se miliardář do investování v uhelném sektoru. Podle Fox News známý finančník nakoupil milion akcií firmy Peabody Energy a další půl milion cenných papírů jiného velkého amerického těžaře Arch Coal.

Tyto dvě investice by ho před lety vyšly na pořádný balík peněz. Akcie uhelných firem však prudce klesly v reakci na novou politiku vlády prezidenta Baracka Obamy, která zavedla nové předpisy a směrnice ve snaze snížit emise oxidu uhličitého. Akcie firmy Peabody Energy, která prodává uhlí ve více než 25 zemích a na šesti kontinentech, se minulý týden na newyorské burze obchodovaly jen za zhruba 1,25 dolaru. Přitom ještě v roce 2011 je investoři nakupovali za 72 dolarů. I přes takto nízké ceny akcií Soros zatím na obou investicích tratil. V současné době ale vlastní značnou část toho, co z amerického uhelného sektor zbylo.

Čtěte také: Analytici: Němci s uhlím počítají

„George Soros vynaložil miliony dolarů a mnoho let na to, aby pomohl snížit cenu uhlí. Když skoupí dostatek akcií a získá tím kontrolu v těchto uhelných společnostech, zavře je a uhlí nechá v zemi, pak bychom se mohli domnívat, že to myslí vážně a že jeho investice byly zaměřeny na boj proti klimatickým změnám a na záchranu životního prostředí,“ řekl analytik H. Sterling Burnett.

Akcie uhelných firem prudce klesly v reakci na novou politiku vlády prezidenta Baracka Obamy

Zároveň ale dodal, že o tom pochybuje. „Mám podezření, že Soros napomohl snížení cen akcií, skoupil jich tolik, co jen mohl, a když se akcie vzchopí, bude je moci s obrovským ziskem prodat,“ spekuluje Burnett.

V roce 1970 Soros založil spolu s Jimem Rogersem Quantum Fund, jeden z prvních hedge fondů. Během deseti let se jim navrátilo přes 4000 procent vkladu, což je základem Sorosova bohatství. Proslul svými finančními měnovými spekulacemi, které například roku 1992 donutily Bank of England k devalvaci britské libry a proto je přezdíván jako „Muž, který zruinoval Bank of England“. V České republice je Soros například hlavním sponzorem Člověka v tísni.

Mohlo by vás zajímat:
Obamovy plány budou drtit uhlí
USA prý dramaticky sníží emise
Druhý největší americký těžař zbankrotoval