Španělsko zavřelo 5 uhelných elektráren

Soláry sk wikipadia org

I přes významnou pozici Španělska na poli OZE se země pohybuje na hraně možností, kdy je schopna sama pokrývat svou spotřebu elektřiny. Foto: Wikipedia

Španělsko v roce 2016 definitivně zavřelo 5 tepelných elektráren. Konkrétně se jedné o elektrárny Elcogas, Puertollano, Soto de Ribera II, Narcea I a Compostilla II.

Toto opatření pro Španělsko znamená propad instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách o 8,5 procenta. Obdobně jako v ČR i pro elektrárny ve Španělsku platí stále přísnější omezení ohledně vypouštění emisí NOx, SO2, CO2 a pevných částic, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Němci brzdí redukci emisí
Odstoupí Trump od klimatické dohody?

Podle legislativy z loňského roku mají výrobci čas do roku 2020 zavést potřebné opatření pro splnění limitů, či elektrárny zavřít. Zatímco v ČR, kde je uhlí zásadním energetickým zdrojem, se investují velké částky do modernizace, v jihoevropské zemi, kde je podíl uhelných elektráren mnohem menší než u nás, se vydávají jinou cestou.

Zavřením 5 elektráren klesl instalovaný výkon o 932 MW. Podle údajů španělského provozovatele přenosové soustavy, celkově španělská sít disponuje zdroji o instalovaném výkonu 105 GW. Zavření elektráren o výkonu v řádů stovek MW tak není pro španělskou síť signifikantní.

Výkonově nejvýznamnější jsou OZE s 30 GW, následované vodními elektrárnami s 20 GW, dále elektrárny s kombinovaným cyklem tvoří 27 GW, uhelné 10 GW a jaderné 7,5 GW, zbytek tvoří jiné tepelné zdroje.

I přes významnou pozici Španělska na poli OZE se země pohybuje na hraně možností, kdy je schopna sama pokrývat svou spotřebu elektřiny. Například loni se poprvé po dlouhé době dostala do pomyslných červených čísel a musela energii importovat.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí