Sparťan Křetínský nechce sešívané Číňany

Doba čtení:1 m, 32 s

Stadion Sparty na Letné. Foto: wikipedia.com

V Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) se připravuje změna vlastnické struktury. Firmu nejprve zcela ovládnou miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, každý z nich navýší svůj podíl z 37 na 50 procent. Následně ale část holdingu nabídnou investorům. Kdo jimi bude, a jakým způsobem vše proběhne, ještě není jasné.

Velmi jednoznačně ale Daniel Křetínský odmítl, že by do úvahy přicházela čínská společnost CEFC, která před časem majetkově vstoupila například i do skupiny J&T Finance Group. S nadsázkou by se dalo říci, že majitel fotbalové Sparty Křetínský zkrátka ve svém holdingu nechce nového majitele největšího rivala, tedy Slavie.

Čtěte také:
Bývalý fotbalista se vysmál Křetínskému
Uhlobaroni topí miliony ve sportu

Fotbal přináší velké emoce, a sám Křetínský přiznal, že Sparta je pro něj mnohem více záležitostí srdce, než rozumu. Odpovídá tomu i dosavadní ekonomická bilance, kdy Křetínský za dobu svého působení ve Spartě prodělal již více než miliardu korun. Je ale více než pravděpodobné, že transakci, v níž půjde dost možná o desítky miliard, které EPH potřebuje na další expanzi, fotbalová rivalita ovlivňovat nebude.

Lze předpokládat, že Křetínský s Tkáčem budou hledat kapitál, nikoli spolumajitele, který by chtěl ovlivňovat další směřování holdingu. Proto je ve hře i prodej akcií prostřednictvím burzy. Číňané by nejspíš za investované peníze požadovali také podíl na rozhodování, což by mohl být problém. Zástupcem CEFC pro Českou republiku je navíc bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, se kterým podle zdrojů iUHLI.cz nepojí Křetínského právě vřelé přátelství.

Případný investor se tak bude nejspíš hledat v úplně jiných vodách. Odmítnutím Číňanů zároveň Křetínský nepochybně potěší sparťanské fanoušky, takže trocha fotbalových emocí nakonec změnám v EPH chybět nebude.

Mohlo by vás zajímat:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall
Němci zavřou Křetínskému elektrárnu
Křetínský chce předstihnout ČEZ