Doba čtení:1 m, 18 s
Jezero Milada wikipedia
Jezero Milada je s rozlohou 252 hektarů největší v Ústeckém kraji. Foto: wikipedia.org

Stát chce letos předat první zatopený hnědouhelný důl městům v okolí, ovšem neodepsal zdejší zásoby uhlí. Starostové se tak obávají, že v rekreační zóně nebudou smět vůbec nic postavit. Z prodejů a pronájmů pozemků přitom chtěli vydělat na údržbu jezera.

Jezero Milada je s rozlohou 252 hektarů největší v Ústeckém kraji, zpřístupněno veřejnosti bylo na jaře v roce 2015. Vzniklo napuštěním jámy hnědouhelného lomu Chabařovice a nyní je třetím největším v České republice. Hnědouhelný důl se zatápěl 14 let. Hned po otevření se Milada stala jednou z hlavních atrakcí regionu. Zatím ale chybí zázemí.

Čtěte také:
Miladu pravidelně testují otužilci
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Podle starosty Chabařovic Josefa Kusebaucha je v okolí jezera naplánováno asi 100 rekreačních objektů. Báňský úřad ale zatím nepovolil změnu územního plánu. Pod loukami je tady totiž stále uhlí. Těžit se sice v tuto chvíli nesmí, ale je to potenciální zásoba do budoucna, a proto se na zásobách nesmí nic stavět, uvedla Česká televize.

Města, pod které jezero katastrálně spadá, vyjednávají společně. O problému se ví už roky. Dvakrát se termín předání pozemků posunul, teď by o něm na jaře měla jednat i vláda. Starostové netrvají na odepsání zásob uhlí. Chtějí jen povolit stavby. Kdyby v budoucnu pak stát rozhodl o obnovení těžby, musel by je vykoupit.

Mohlo by vás zajímat:
U Litvínova by mohl kotvit skutečný koráb
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody
Jezero Most bude rájem pro rybáře