Spory o dluhy OKD rozhodne jiný soudce

Insolvenční správce OKD Lee Louda. Foto: mpo.cz

Vrchní soud v Olomouci vyloučil soudkyni krajského soudu Simonu Pittermannovou z projednávání odpůrčí žaloby na Zdeňka Bakalu, Petera Kadase a společnosti NWR, BXR a Cercl Minning. Projednávání miliardových sporů mezi insolvenčním správcem společnosti OKD Lee Loudou, možnými věřiteli firmy či někdejšími manažery těžební společnosti, se tak může protáhnout.

Na možnost podezření z nestrannosti upozornila sama soudkyně. Zjistila totiž, že její rodinná známá zastupovala v některých právních záležitostech někdejšího majitele OKD Zdeňka Bakalu. „Uvedla, že na základě reportáže odvysílané Českou televizí zjistila, že (…) na valných hromadách společnosti Economia (vlastněné Zdeňkem Bakalou, pozn. red.) konaných v roce 2017 a 2018, zastupovala žalovaného Zdeňka Bakalu na základě plné moci Petra Nováková. Ta je dlouholetou přítelkyní soudkyně a její rodiny, když jejich děti společně navštěvovaly základní školu a poté gymnázium, obě rodiny se scházejí a v minulosti byly na společné dovolené,“ citoval server idnes.cz ze zdůvodnění Vrchního soudu v Olomouci. „Podle soudkyně existují objektivní skutečnosti, které by mohly vyvolat pochyby o nestrannosti jejího rozhodování, byť se necítí být ve věci subjektivně podjatá.“

Čtěte také:
Odbory přispěly k zachráně OKD
Novela horního zákona vyvolala bouři

Z obdobného důvodu následně podal insolvenční správce námitku z možné podjatosti také ve věci odpůrčí žaloby vůči firmě Asental Land, vlastněné Zdeňkem Bakalou. Vrchním soudem již rozhodnutý případ bude přidělen podle rozvrhu práce novému soudci, tomu ale může nějakou dobu trvat, než se se složitým případem seznámí. A podobná situace může nastat také u dalších sporů projednávaných Simonou Pittermannovou.

Ve sporech mezi insolvenčním správcem a možnými věřiteli není problém nestrannosti prvním případem. Už na podzim bylo kvůli možnému střetu zájmů přerušeno jednání o odpůrčí žalobě již zmiňovaného sporu mezi insolvenčním správcem a společnostmi Citibank a NWR. Tehdy musel kvůli svému někdejšímu angažmá u protistrany odstoupit právní zástupce OKD Petr Kuhn. Jednání bylo přeloženo na březen. Ve při jde o více než deset miliard korun. Společnost Citibank se domáhá uznání své půjčky, za kterou firma OKD ručila.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech